Spoločne pre zmenu

image 27

Dňa 6.3.2024 sa na gymnáziu Trebišovská 12 v Košiciach, uskutočnila séria 3 vzdelávacích 45- minútových workshopov na tému  ,,Európska Únia a blížiace sa Eurovoľby 2024´´. Rôzne zaujímavé aktivity a nové informácie si mohli vyskúšať a vypočuť žiaci 4-ročného a 8-ročného gymnázia.

Hneď pri vstupe do predom pripravenej triedy, žiaci do rúk dostali prezenčnú listinu, kde sa všetci podpísali. V úvode workshopu sa predstavili a rovnako tak sme vysvetlili zámer našej dnešnej návštevy. Na naladenie priateľskej a energickej atmosféry sme zvolili energizer- Myš a komár, pri ktorom sa žiaci uvoľnili a odreagovali.

Z malej krabičky si každý účastník vytiahol farebný papierik a podľa toho si našiel aj ostatných kamarátov do svojho nového tímu. Rozdelení v skupinkách dostali úlohu zapísať na post-its názory, myšlienky, vedomosti na nasledovnú otázku: ,, Prečo je pre nás dôležitá EÚ a ako vás osobne ovplyvňujú Eurovoľby a zvolení poslanci?‘‘ Žiaci dostali čas na braistorming a následne postupne zástupcovia skupiniek odprezentovali pred tabuľou na čo sa im podarilo prísť a prečo si to myslia.

Žiaci sa usadili späť na svoje miesta a vypočuli si kúsok teórie. Odpovedali na otázky, tipovali, hádali a argumentovali. Ukázali sme im percentuálne zastúpenie mladých ľudí v posledných eurovoľbách, kde všetci ostali šokovaní. Rozprávali sme im o možnostiach, ktoré im EÚ ponúka a ako nás ovplyvňuje. 

Nakoniec nás zaujímala spätná väzba od účastníkov, ktorá bola pozitívna.

Všetky tri workshopy dopadli výborne. Žiaci boli aktívni a ochotní rozprávať a zastávať svoje názory. Spolupracovali v skupinách a počúvali nové informácie. Verím, že si niečo viac odniesli a že aj oni pomôžu Slovensku vystúpiť na vyššiu percentuálnu priečku v nasledujúcich eurovoľbách.

image 31
image 28
image 29
image 30
image 6