Talentom k podnikavosti (Ekologické správanie a občianska angažovanosť)

Online diskusia 2.11 1

Marta Fandlová je študentka žurnalistiky na Univerzite Komenského, pripravovala kampane pre politickú stranu Progresívne Slovensko, pre Martina Hojsíka aj Zuzanu Čaputovú. Bola vôbec prvou stážistkou v Prezidentskom paláci na komunikačnom oddelení, vedie iniciatívu Mladí za Klímu (na instagrame stránka prekročila 20 000 sledovateľov za tri mesiace aktivity bez reklám) a taktiež je jednou z tvárí petície Klíma ťa potrebuje, ktorá sa stala najväčšou online petíciou v histórií SR. Vo verejnom sektore sa pohybuje vyše dvoch rokov a aj z toho dôvodu 30 minút z diskusie bolo venovaných práve občianskej angažovanosti.

a 1 1024x597 1

Marta nám porozprávala o jej skúsenostiach v rámci príprav kampaní, objasnila jej začiatok ako aktivistka za klímu a vysvetlila aj samotný vznik petície. Tú neskor popísala detailným vymenovaním bodov, ktoré petícia zahŕňa. Postupne sme premostili k téme ekologického správania. Počas tejto fázy sa otvorili témy ako konzumné cestovanie, nadpotrebná produkcia mäsa, no i ekologická úzkosť. Marta nám ponúkla niekoľko spôsobov, ako sa stať viac eco-friendly. Spomenula obmedzovanie konzumácie mäsa, využívanie hromadnej dopravy alebo nepodporovanie fast fashion a namiesto toho radšej návštevovať second-handy aledo SWAP-y. Ku koncu diskusie pripomenula dôležitosť komunikovania ekologických tém a udržateľnosti a vyzdvihla aj potrebu zavádzania týchto tém do škôl. Úplný záver sa niesol v duchu odporúčanej literatúry a dokumentárnych filmov, ktoré najpresnejšie mapujú spomínané témy. Počas celého vysielania sa počet divákov držal na čísle 12, no podľa štatistík náš webinár navštívilo až 200 ľudí. Niektorí z nich využili možnosť pýtania sa otázok, na ktoré Marta odpovedala v priamom prenose.

-Simona Drábiková-

Táto diskusia bola podporená z dotácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR „Programy pre mládež 2014-2020“, ktorú administruje IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže.