Európsky týždeň dobrovoľníctva a Európsky týždeň mobility bez aút

Počas Európskeho týždňa dobrovoľníctva sme ako organizácia SYTEV organizovali dobrovoľnícke aktivity v spolupráci s YC|Mládežníckou klubovňou, Kysucko-Novo-Mestským mládežníckym parlamentom a Kysuckým dobrovoľníckym centrom. Dobrovoľníctvo sme odštartovali v pondelok 16. septembra, kedy sme sa spolu s dobrovoľníkmi stretli na židovskom cintoríne v Kysuckom Novom Meste a začali s upratovaním cintorína, z ktorého sa postupom času stala skládka odpadu.

Spolu s týždňom dobrovoľníctva súbežne prebiehal aj Európsky týždeň mobility. Aj tento rok sme sa zapojili a občanov nášho mesta sme motivovali, aby nám zasielali fotografie nebezpečných miest v Kysuckom Novom Meste, ktoré obmedzujú prepravu na bicykli, kolobežke alebo korčuliach. Išlo o neosvetlené priechody, nebezpečné priecestia, rozbité chodníky a cesty a tak ďalej. Následne sme účastníkov fotosúťaže odmenili užitočnými cenami.


V stredu sme pokračovali dobrovoľníctvom a spolu s členmi Kysucko-Novo-Mestského mládežníckeho parlamentu sme nanovo natierali konštrukciu železničného podchodu. Druhá skupina dobrovoľníkov pokračovala opäť na židovský cintorín, kde pohrabali množstvo náletových drevín a upravovali okolie. Taktiež vyzbierali množstvo vriec komunálneho odpadu, odpadu z cintorína a iného ďalšieho odpadu. Poobede po 16:00 dorazil na cintorín bager, ktorý postupne ničí skládku odpadu od stavebného materiálu, navezenú zeminu a vyzbieraný odpad odváža na legálnu skládku odpadu.

V piatok od rána sme spolu s dobrovoľníkmi upratovali nábrežie rieky Kysuca. Spolu sedem dobrovoľníkov nazbieralo viac ako 30 vriec odpadu a našli sme aj vyhodené dvere, stoličku, šporák či zadnú časť zo skútra.

Tieto aktivity boli podporené z dotácie Nadáciou KIA Motors Slovakia, Nadáciou EPH a mestom Kysucké Nové Mesto.