Spoločne pre zmenu

image 24

Dňa 3.5.2024 sa na strednej škole Gymnázium Ľudovíta Štúra vo Zvolene uskutočnila séria 4 workshopov, každý po 45 minút, na tému „Eurovoľby a ich význam“. Začínali sme o 8:00 a skončili sme 11:45 aj s prestávkami. Workshopy sa vykonávali v priestore oddychovej miestnosti, ktorá bola vybavená pohodlným sedením, nástenným monitorom, notebookom a taktiež väčším priestorom na vykonávanie pripravených aktivít. Pocitovo tam bolo veľmi príjemne, teplé farby, milí ľudia. Chodili ku mne zaradom žiaci tretích ročníkov, išli abecedne od 3.A. Boli to žiaci vo veku od 17 do 20 rokov, keďže je to osemročné gymnázium, veková škála je širšia ako bežné ročníky.

Na začiatok nesmel chýbať energizer, ktorý nazývam „Ruky, nohy za tím“. Aktivita vždy študentov rozbehne, fyzicky nabudí a moje obľúbené reakcie na túto aktivitu sú: „Na rok mám dosť.“ Vždy ju však žiaci končia s úsmevom, čo je pre mňa cieľom. Ako hlavnú aktivitu sme mali predstavovanie projektov EU týkajúcich sa mládeže. Študenti boli rozdelení na 5 skupín, každá skupina mala svoju tému o ktorej mala získať čo najviac informácie. Fakty mohli byť z vlastných vedomostí alebo vyhľadané pomocou používania zdrojov, či už mobilu a internetu alebo pýtaním sa medzi sebou alebo profesorov. Metóda sa mi osobne veľmi osvedčila. Zo začiatku je to vždy tichšie a pomalšie, ale keď sa to rozprúdi, stojí to za to. Následne si projekty vzájomne odprezentujú, povedia si o nich čo najviac. Obsiahnutie teoretickej časti je v prezentácii, ktorá nasledovala hneď po aktivite a prepojila projekty EÚ s Eurovoľbami. Nakoniec sa pri diskusii môžu študenti otvoriť subjektívnejšiemu postoju a majú priestor na doplňujúce otázky či feedback.

Celkovo hodnotím priebeh všetkých workshopov veľmi pozitívne, čomu prispela aj veľmi milá odozva od študentov a profesorov a ich snaživosť a spolupráca veľmi napomohli môjmu dobrému pocitu. 

image 27
image 25
image 26
image 28
image 24