From EU to You

Po úspešnom uskutočnení projektu EU and Us v Taliansku minulý rok 2017, sa organizátori rozhodli pokračovať ďalším zaujímavým projektom, ktorý nazvali From EU to You. Vďaka predošlým skúsenostiam doladili všetky potrebné detaily a s veľkými očakávaniami sa 3. až 10. apríla 2018 konal nový zaujímavý projekt na juhu Talianska, v regióne Apúlia.

Organizátori určili vekové rozpätie medzi 18 až 25, aby nebola téma pre účastníkov náročná, no predsa aktuálna, pútavá a šitá na mieru. Prihlásili sa mladí ľudia, ktorí sa zaujímajú o sociálne problémy, občianske práva či politiku, no hlavne sa chcú na dianie v dnešnom svete nielen pozerať, ale chcú i konať.

 

Jazyk projektu bol, ako je zvykom, anglický, keďže participanti prišli z krajín ako Poľsko, Slovensko, Rumunsko, Maďarsko, Chorvátsko a samozrejme aj hosťujúce Taliansko. Počas celého projektu si ľudia vytvárali priateľskú atmosféru a spoločne prekonávali jazykové bariéry. Už po prvých dňoch bolo jazykové zlepšenie zreteľne počuteľné.

Účastníci sa spoločne venovali prostredníctvom rôznych starostlivo pripravených prednášok a aktivít politickým otázkam, pomoci a povzbudení mladých a pochopení ich možností, snažili sa pochopiť koncept demokracie či občianstva a podobne. Vďaka spracovaniu informácií si všetci aktivity užili a naučili sa neskutočne veľa vecí nie iba v teórii, ale i v praxi.

 

Tento Erazmus+ projekt nezaprel ani svoju podporu multikulturalite a jej akceptovaniu, a tak sa účastníci venovali problémom, pri ktorých museli vyvíjať svoje kritické myslenie, produktívnu kreativitu a zmysel pre pochopenie či iniciatívu mladých.

Ako sme na začiatku spomínali, organizátori šli do projektu s očakávaniami, ktoré sa im naplno splnili. Účastníkom sa projekt páčil, zabavili sa i sa mnohému priučili, a tak sa do svojich krajín vracali s ambíciami a hlavami plnými produktívnych nápadov.