Fulfilling the Strategy of Social Inclusion

Tento príspevok mal byť uverejnený skôr, ale nikdy nie je neskoro, pretože vplyv, ktorý mal tento projekt na mňa, je väčší ako kedykoľvek predtým. Posledný týždeň v júni som sa zúčastnila mládežníckej výmeny v Českej republike na tému Social exclusion. Osobne som sa cítila vylúčená mnohokrát za to, že som súčasťou LGBT komunity. Táto skutočnosť mi spôsobila veľa ťažkosti prijať, ako sa ku mne zaobchádza, ale napriek tomu ma to nikdy nezmenilo. Vždy som v seba verila no klamala by som, keby som tvrdila, že ma názory niektorých ľudí neviedli k pochybnostiam. Na tomto projekte som sa však o nič nemusela báť. Bola som milovaná a prijatá taká, aká som. Ľudia boli plní lásky a vášne. Účastníci a organizátori boli úžasní a cítila som, že by som s nimi mohla stráviť celý život.

Program bol sám o sebe veľmi dobre vypracovaný. Každá skupina reprezentovala krajinu. Nemôžem zabudnúť na egyptské jedlo ani bulharský tanec. Nápoje, videá a najdôležitejšie: ľudia z každej krajiny boli perfektní. Tento program sa týkal sociálneho vylúčenia a to, čo som sa od neho dozvedela, je, ako nájsť pokoj sama v sebe, pretože to je jediný spôsob, ako môžeme milovať. Na projekte som mala robiť líderku ľuďom o 10 rokov starších než som ja, ktorí sa o seba vedeli postarať aj bez mojej pomoci a počas celého projektu mi veľmi pomohli a za to by som sa im chcela verejne poďakovať. Rovnako aj za našu reprezentáciu, s ktorej prúdilo veľa energie a nadšenie vďaka mojim spolu účastníkom (teraz už priateľom) a dúfam, že na budúcich projektoch budem mať tiež možnosť stretnúť takú kopu skvelých a povzbudivých ľudí ako na projekte v Česku.

Česko nie je pre Slovákov veľmi atraktívna krajina pre Erasmus. Keď je možnosť, radšej uprednostníme Portugalsko alebo Švédsko, no nezáleží na tom do akej krajiny cestujete pokiaľ nestretnete dobrých ľudí. Na Erasme sa naučíte väčšinou to, čo nečakáte. Naučíte sa rešpektu k ľuďom z inej krajiny, iných zvykov a správania, vzájomne sa spoznávate a získate nové obzory. Preto si myslím, že cestovanie je skvelý spôsob ako mladým ľuďom ukázať, že vo svojej podstate nie sme takí rozdielni, zdieľame podobne záujmy a rozosmejú nás rovnaké situácie. Zistíte, že s mnohými ľuďmi si dokážete byť blízki aj napriek jazykovej bariére, ktorú sa snažíme prekonať. Pokiaľ nemáte dobrú angličtinu, nič sa nedeje, ľudia vás nesúdia, sú trpezliví a ohľaduplní. Je len na vás, či sa odvážite vystúpiť zo svojej zóny komfortu a prekonať výzvy, ktoré na vás čakajú počas projektu.

Po skončení projektu budete mat toľko energie a dobrej nálady, že sa budete chcieť s každým porozprávať a splniť si všetky sny. Jednoducho sa budete cítiť bez zábran aspoň niekoľko týždňov a neskôr pochopíte, že sa takto chcete cítiť stále a to vás núti zúčastniť sa ďalšieho projektu. Ako mňa, toto bol môj už štvrtý projekt a určite nie posledný, pretože v neformálnom vzdelávaní a spoznávaní nových miest a ľudí som našla svoje ja, laicky povedané. Rovnako ako sa o to snaží mnoho ľudí cely život no mne sa to podarilo už v 17 rokoch. Mojím cieľom je stať sa líderkou organizácie umožňujúcej mladým ľuďom cestovať po Európe za symbolickú čiastku, pretože každému prajem zažiť to, čo program Erasmus+ ponuka.