Bezpečne nielen na nete

260206329 584911016121388 1847530725578931430 n

V utorok 23.11.2021 sme opäť organizovali workshop “Vyjadrovanie sa bez nenávisti“, no tento krát na Spojenej škole v Belej. Celkovo sme spravili 3 workshopy, konkrétne 8. ročník a dve 9. ročníky. 

Hneď po príchode do školy sme dostali varovanie, že nás u ôsmakoch čaká jeden veľký zverinec, a že to bude s nimi ťažké. S Veronikou sme sa na seba s hrôzou pozreli a mali sme chuť odtiaľ  ihneď odísť. Avšak nezostávalo nám nič iné než potlačiť strach a  pripraviť sa na prvý workshop.

 Ešte predtým ako sme začali nás čakala prvá prekážka. Objavili sa technické problémy s počítačom a chvíľu sa zdalo, že budeme musieť improvizovať a zaobísť sa bez prezentácie. No našťastie problém sa vyriešil a my sme mohli začať prednášať.

 Prvé dva workshopy sme mali deviatakov. Bolo nám povedané, že sú to miernejšie triedy a nemali by sme s nimi mať problém. Ukázalo sa, že to bola čiastočne pravda. Deviataci neboli nejako výrazne neposlušní či drzí, avšak boli trochu menej komunikatívny. Stretávali sme sa s nimi s tichom po otázke a nastali aj chvíle, kedy sme si museli odpovedať samé. No v konečnom dôsledku spolupráca s nimi nebola náročná a oba workshopy môžeme celkovo zhodnotiť pozitívne. Ba čo viac, veľmi nás prekvapila a zároveň potešila spätná väzba jedného žiaka. Bola naozaj úprimná a našli sme v nej aj poďakovanie za našu prednášku. Takéto situácie skutočne prinášajú dobrý pocit z toho čo robíme a nádej, že to má zmysel.

Dva workshopy sme mali za sebou a zostávali nám už len ôsmaci. Musíme priznať, že sme mali obavy a nečakali sme nič dobré. Mysleli sme si, že to musí byť s nimi naozaj zlé, keď nás už aj učitelia pred nimi varovali. No opak bol pravdou. Nakoniec sme zistili, že je to príjemná a komunikatívna trieda. Mnoho žiakov sa nebálo vyjadriť svoj názor, prípadne kontrovať a odporovať názoru druhých. Zapájali sa do diskusií a odpovedali nám na otázky bez toho, aby sme si ich odpovede museli vynucovať. Doslova sa predbiehali o to, kto niečo povie ako prvý. Workshop prebiehal vo veľmi priateľskej a uvoľnenej atmosfére a dokonca sme sa počas neho aj veľa nasmiali. Ako to už býva, opäť sa len ukázalo, že naše obavy neboli nič iné, než predsudky.

„Realizované s finančnou podporou Ministerstva spravodlivosti SR v rámci dotačného programu na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie. Za obsah tohto dokumentu výlučne zodpovedá SYTEV“.

LogoMSSR 1 1

Táto aktivita bola podporená z dotácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR „Programy pre mládež 2014-2020“, ktorú administruje IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže.

logo mssvas iuv