Noro day

Pri príležitosti dňa „GivingTuesday“ sme sa s dobrovoľníkmi a miestnymi umelcami rozhodli pripraviť poďakovanie zdravotníkom, hasičom, vojakom, policajtom ale aj všetkým v prvej línii. Starú ošarpanú budovu sme začali premieňať na „mural“, teda nástennú maľbu. Spoločne sme namaľovali podklad steny a umelci v piatok večer začali pracovať na obrysoch maľby.

20201114 100438

Na druhý deň od skorých ranných hodín sme postavili lešenie a umelci sa pustili do svojej práce. Našu činnosť si všimli aj média a priamo na miesto sa dostavila TV JOJ, ktorú náš nápad zaujal natoľko, že natočili o tom reportáž do hlavných správ. Spoločne s touto maľbou vznikla aj fiktívna postava Noro dobrovoľník, ktorý zosobňuje každého jedného v prvej línii ale aj dobrovoľníkov.

Maľba

Toto netradičné poďakovanie vyvrcholilo práve 1. decembra live streamom. Pozvanie prijal lekár Viliam Dobiáš. Priblížil nám aktuálnu situáciu spojenú s pandémiou COVID-19, aktuálne opatrenia ale aj hlavne dôležitosť poskytnutia prvej pomoci. Ďalšími hosťami v live streame mali byť umelci, ktorí maľovali tento“mural“. Bohužiaľ, z rodinných dôvodov sa zúčasniť nemohli. Poslednými hosťami boli Matúš a Janka. Matúš pomáhal počas celého priebehu kampane a aj samotnej realizácii. Janka je koordinátorkou Kysuckého dobrovoľníckeho centra a priblížila nám jej činnosť.

Na záver sa Adam, moderátor a tvorca kampane, poďakoval všetkým, ktorým sa kampaň páčila a ktorí na nej spolupracovali. Kampaň Noro dobrovoľník bude aj nadalej pokračovať a práve cez túto „postavičku“ chceme šíriť povedomie o dobrovoľníctve.

Tieto aktivity boli podporené Európskym zborom solidarity v projekte Svetové dni v meste.

esc logo sk

Foto: Martin Jesenský