Media literacy for You(th) – Litva

Obrazok1

Erasmus projekty sú skvelou príležitosťou pre študentov a mladých ľudí na zlepšenie svojich akademických a osobných zručností, ako aj na rozšírenie svojho pohľadu na svet a spoznanie nových kultúr.

Náš tím zo Slovenska sa 1.2.2023 – 11.2.2023 zúčastnil projektu s názvom “Media Literacy for You(th)”, na ktorom sme sa venovali problematike dezinformácií,spôsobom ako ich spozorovať a vyvarovať sa im a taktiež ako pracovať s informáciami.

Celý výlet začal pre každého osobitne, keďže sme každý z iných končín Slovenska. Prvýkrát sme sa všetci naživo stretli až na budapeštianskom letisku odkiaľ sme sa vybrali cez Helsinki a Vilnius do našej cieľovej destinácie, Kaunasu. V Kaunase, druhom najväčšom meste Litvy, na nás čakalo veľa zážitkov a nových vedomostí.

Naše dni sa niesli v duchu brainstormingov, diskusií, prezentácií a vytvárania plagátov či videí. Každý deň sme pracovali v rozličných medzinárodných skupinách, v ktorých sme pracovali na rozličných úlohách. Naučili sme sa rozpoznať falošné informácie a dezinformácie, rozumieť a interpretovať mediálne správy, ako byť kritickí voči informáciám, ako overiť ich pravdivosť a používať viacero zdrojov informácií a porovnávať ich.  

Osobné voľná sme okrem oddychu využívali na spoznávanie starého mesta Kaunasu, v ktorom sme boli ubytovaní, či na spoznávanie nových ľudí. Počas projektu sme avšak nepoznávali len nových ľudí ale taktiež aj ich kultúry. Každý večer sme mali možnosť ochutnať novú kultúru. Každý tím si pripravil aktivity, počas ktorých nám priblížil bližšie svoju kultúru. Spievali sme známe pesničky, učili sa tradičné tance, snažili sa prísť na významy ich slov ale taktiež sme ochutnali kúsok národných kuchýň.

V predposledný deň sme mali počas exkurzie možnosť navštíviť hlavné mesto Litvy, Vilnius. Navštívili sme národnú televíziu a rozhlas Litvy, kde sme si prezreli televízne štúdia, vybavenie televízie a  miestnosti rozhlasu.  Absolvovali sme taktiež prednášku o tom ako žurnalisti bojujú s dezinformáciami a chránia pred nimi čitateľov. Po tejto prednáške sme išli spoznávať mesto, jeho dopravu či architektúru.

Na spiatočnej ceste sme stihli ešte rýchlo preskúmať fínske Helsinki a odtiaľ sme už leteli do Viedne kde sme sa rozlúčili a odobrali domov. Tento projekt nám dal okrem nových vedomostí a pohľadov aj nové priateľstvá. Pre každého z nás bol tento projekt v niečom obohacujúci.