Erasmus + “Stress, no thanks” Španielsko

image 4
DSC 0275

V polovici Októbra v krásnom dovolenkovom španielskom meste Marbella sme sa stretli s ďalšími 22 účastníkmi a 3 organizátormi z rôznych častí Európy. Konkrétne to boli reprezentanti za Bulharsko, Cyprus, Slovinsko, Španielsko, Estónsko, Litvu, Taliansko, Grécko, Poľsko, Rumunsko a my za Slovensko.

Zaoberali sme sa témami ako je mentálne zdravie mladých ľudí, rodičov a  pracovníkov s mládežou. Prvé dni sme rozoberali čo vnímajú reprezentanti z jednotlivých kategórií svojimi zmyslami, ako to spracovávajú v sebe a nakoniec ako to ovplyvňuje ich konanie. Pokračovali sme s vysvetlením teórie zmeny a jej aplikáciou. Rozoberanie najväčších problémov mladistvých do hĺbky nám poskytlo možnosť sa vcítiť do ich kože. V skupinách sme diskutovali čo spôsobuje tieto problémy a ako by sa dali riešiť.

Stress No thanks DECALOGUE for media last version

Strávený čas v meste Marbella bol v skutku výnimočný. Tradičné jedlá prekvapili aj skúsených gurmánov, exotický park a krásne uličky centra tohto mestečka očarili naše oči aj srdcia. Spoločnou meditáciou na pláži sme sa dostali do aktuálneho okamžiku a niektorí otužilci si zaplávali aj v mori😊.

IMG 20231018 133009

V druhej polovici týždňa sme sa venovali konkrétnym technikám na spoznanie samého seba a redukciu stresu. Ranná joga pomohla prebrať hlavu a uvedomiť si naše telá. Vyskúšali sme si meditácie z Amaranta metódy. Obľúbená aktivita mnohých, Biadanza, roztancovala nie len naše telá ale rozprúdila aj našu vnútornú energiu a pozitívnu náladu. Spoznali sme aj tradičné hudobné nástroje z rôznych kútov sveta. V neposlednom rade sme si zahrali divadlo utláčania, kde sme pocítili negatívne emócie a pretvorili ich na pozitívne.

Počas tohto týždňa sme sa spoznávali s participantmi z ostatných krajín, učili sa základné slovíčka cudzích jazykov , spoznávali ich zvyky a tradície a vytvárali priateľstvá s ľuďmi, s ktorými by sme sa za normálnych okolností možno nikdy nestretli.

Tento čarovný zážitkový týždeň sme prežili v krásnom kempovom prostredí s oddychom od wifi, obklopení prírodou a farmárskymi zvieratkami. Našimi „coffee breakami“ a voľným časom zväčša stráveným v blízkosti súkromného bazéna sme utužovali naše vzťahy a zažili nezabudnuteľné chvíle vychutnávaním si pekného, zväčša slnečného počasia.

Odnášame si nové poznatky, neopakovateľné zážitky a vzácne priateľstvá.