Fight discrimination against Roma

„Uteč z konfortnej zóny!“- znela prvá myšlienka v mojej hlave, keď som sa rozhodla prihlásiť na svoj prvý tréning Erasmus+. Téma „ Fight Discrimination against Roma“ v prihasovacom fromulári síce bola veľmi zaujímavá, no moje skúsenosti v tejto oblasti môžeme pokojne pre potreby tohto článku označiť nulou. Rómskej tematiky som sa vždy stránila, problémi s diskrimináciou Rómov vždy úspešne prehliadala a počet Rómov, ktorých som v živote stretla sa dal spočítať na prstoch jednej ruky?. Najťažšie teda bolo stlačiť „Prihlásiť sa“ a potom už bol všetko len jeden nezabudnuteľný zážitok za druhým.

Našou prvou výzvou v rámci tímu dvoch Sloveniek bolo cestovanie. Už po stretnutí na letisku Berlín Tegel sme tušili, že priama linka k nádhernému jazeru Wannsee na okraji Berlína z letiska nevedie. Spoločné cestovanie sa nám teda premenilo na prvý teambuilding pri hľadaní správnych prestupov. Nakoniec sme však šťastlivo našli náš hostel a cestou spoznali aj český tím. Dorazili sme neskoro, no príjemným prekvapením nám bolo, že vo vstupnej hale všetci účastníci sedeli usmiati, zahĺbení do konverzácií a my sme tiež rýchlo zapadli.

V prvý deň workshopov sme prešli starostlivým teambuildingom – na obed sme už skoro vedeli všetky mená účastníkov z 15tich krajín. Medzi účastníkmi sa našli pracovníci s mládežou, vedúci organizácií pre boj proti diskriminácií Rómov ale aj odborníci v rámci Rómskej kultúry. V rámci workshopov sme sa venovali všetkým témam o ktorých som pred tým nemala ani tušenia, bolo teda obtiažne držať krok, no všetci s humorom akceptovali všetky otázky. Tým nám dali tú najlepšiu príležitosť učiť sa. V rámci týždňa sme sa venovali Rómskej histórií, jazyku a kultúre, ale aj boju proti nenávisti na internete, dopade genocídy, ľudským právam, médiám…. Každý deň bol skvelý, jedinečný a nabíjajúci informáciami. Noci boli veľmi krátke a pri objavovaní mesta čas bežal veľmi rýchlo. V rámci voľna sme spoznali klasické pamiatky Berlína, no nechýbali ani galérie a múzeá.
Posledným krokom bolo vytváranie projektov v tímoch našich krajín, ktoré sme prezentovali v posledný deň projektu. Slovenský projekt má názov Vačhar (Vyjadri sa). Realizovaný bude formou kampane na soc. sieti Instagram a na základných školách v Banskobystrickom kraji. Projekt podporila Rada študentov mesta Banská Bystrica na jej novembrovom zasadnutí.
Týždeň sa zdal najkratším v mojom živote. Od nuly k projektu. Útek z komnfortnej zóny vyšiel na jednotku, ďakujem všetkým, ktorí bežali so mnou.