Body and Soul

26.6.2018 bol deň, kedy sa začínal projekt Body and Soul v Španielskom meste Terrassa, v oblasti známej ako Katalánsko. Cesta do cieľa projektu sa niesla v zoznamovacej atmosfére a už pri prvom pohľade na členov slovenského tímu nám bolo jasné, že budeme tvoriť skvelú partiu. Už po pár hodinách sme mali kopu zážitkov a tie najlepšie boli stále ešte len pred nami.

Keď sme dorazili na miesto projektu, do školy, ktorá sa nám počas nabližších dní stala nielen miestom, kde sa odohrávali aktivity pripravené organizátormi, ale aj takým našim domovom, tak sme sa postupne zoznámili s účastníkmi z ďalších krajín. Tímy zo Slovenska, Španielska, Litvy, Francúzska, Rumunska a Grécka tvorili spolu jeden veľký celok, našu “erasmácku” rodinu.

Hlavná myšlienka projektu, ktorého sme sa zúčatnili bola, aby človek dokázal nájsť sám seba, harmóniu, ktorá v ňom drieme. Aktivity, ktoré sme mali naplánované nám v hľadaní samého seba určite pomohli. Yoga, intuitívny tanec, vytváranie ľudskej mandaly, maľovanie na telo je len zlomok z aktivít, ktoré sme mali možnosť absolvovať. Pomedzi tieto aktivity sme všade počuli spev, ktorý na pohodovej až familiárnej nálade len dopomáhal. Vo voľnom čase sme zas tvárili chvíle hraním volejbalu, basketbalu alebo oblievaním sa vodou, keďže počasie si to doslova vyžadovalo. Večery sme trávili všetci spolu – pozeraním filmu, hraním hier, poznávaním mesta alebo rozhovormi s účastníkmi projektu. Počas Intercultural nights sme mali možnosť bližšie nahliadnuť do krajín našich zahraničných priateľov, pochopiť ich kultúre a samozrejme to najdôležitejšie –  ochutnať ich typické jedlá alebo nápoje. Na vlastnej koži sme si mohli zatancovať tance z Grécka či Litvy, zahrať si hru z Francúzska a Španielska alebo sa potrápiť na kvíze z Rumunska. Slovenský tím sa taktiež nedal zahanbiť. Zahraničným priateľom sme s hrdosťou opísali krásy našej malebnej krajiny, ukázali naše dominanty, kultúru, tradície. Na vlastnej koži mohli vidieť ako u nás prebieha šibačka na Veľkú noc alebo si mohli vyskúšať naše typické tance.

Projekt Body and Soul však nebol len o aktivitách za bránami školy. Mali sme možnosť vidieť nádhernú Barcelonu a množstvo z jej krás. Sagrada Familia, Park Guell, Gaudiho balkóny, La Rambla, najväčší trh v Barcelone, štadión Nou Camp, prístav boli miesta, ktoré sme mohli navštíviť a zanechali na nás hlboké dojmy. Prehliadka gotickej časti Barcelony aj vďaka odbornému výkladu histórie na nás zanechala hlboký dojem. Na vlastnej koži sme mohli vidieť pochod za nezávislosť Katalánska, ktorý sa konal v uliciach Barcelony. Čo by to bola návšteva Barcelony, pokiaľ by sme nezamierili na pláž a neužili si chvíle v mori, kde sme si dokonale oddýchli po celom náročnom dni.

V čase keď sa odohrával tento projekt v Terrasse, štvrtom najväčšom meste Katalánska, sa ako každoročne konal niekoľkodňový festival s názvom Fiesta Major. Mali sme to šťastie, že sme sa ho mohli zúčastniť. Na vlastné oči sme videli ohňový pochod či stavanie ľudských pyramíd, ktoré sme si aj na vlastnej koži vyskúšali. To bol veru zážitok. Taktiež sme si mohli vypočuť koncerty typickej hudby či vidieť masy ľudí vo všetkých vekových kategóriach na ňu tancovať. Nezabudnuteľným momentom bolo aj vystúpenie akrobatov, vďaka ktorému sme mohli oceniť ich dychberúci talent. Azda najväčším zážitkom však bolo však vystupovanie nás, účastníkov projektu Body and Soul, na verejnosti. Predviedli sme im mnohé aktivity z oblasti rytmiky, pohybu, tancu či spevu. Poslednou a najväčšou aktivitou bolo vytvorenie ľudskej mandaly priamo na námestí, kde si nás množstvo ľudí fotografovalo a natáčalo.

5.7.2018 bol deň konca tohto úžasného projektu. Veľmi sa nám nechcelo opustiť brány školy a rozlúčiť sa s našimi zahraničnými priateľmi, s ktorými sme si za ten krátky čas vytvorili naozaj silné puto. Padlo aj niekoľko sĺz, ale prevažne prevládali povzbudzujúce úsmevy a priateľské slová počas lúčenia.

 

Z projektu sme si odniesli nové poznatky o sebe samom, o kultúre ďalších krajín, spoznali sme nádherné miesta, na ktoré sa chceme jedného dňa znova vrátiť a v neposlednom rade sme získali nové priateľstvá, ktoré sa po skončení projektu rozhodne neskončia. Za toto všetko by sme chceli poďakovať organizácii SYTEV, že nám toto všetko dokázala umožniť.