Včelárstvo na Kysuciach

Skorcie vcelarstvo final

O Histórii včelárstva na Slovensku…

Prvá zmienka o včelárení na našom území pochádza z roku 448 a zaznamenal ju filozof Priscus. Najstaršia včelárska písomná pamiatka z obdobia uhorska pochádza z rpli 1075 a je to zakladajúca listina včelárov v hronskom beňadiku. Slovensko ale aj Kysuce mali vhodné podmienky na chov včiel kvôli lúkam a lesom, ktoré nás obklopujú a v minulosti bolo včelárstvo dobrým zdrojom príjmu. Medom a voskom sa platili dane. Do objavenia Ameriky bol jediným sladidlom med a sviečky sa vyrábali len z včelieho vosku. Preto Mária Terézia v roku 1775 a 1776 vydala patenty na rozvoj a podporu včelárstva.

Včelnárstvo na Kysuciach…

Prvá včelárska organizácia na Kysuciach bola založená v roku 1948 pod názvom Okresný včelársky spolok. Bol zložený z 52 členov so 427 včelstvami. Okrem včelárstva organizovali aj prednášky a kurzy v oblasti chovu matiek, kurzy šitia, medového pečenia, krúžky pre mládež, ktoré ale postupom času zanikali. Priemerný vek včelára na Kysuciach je 60 rokov.

V našom okrese sa nachádza aj Komunitná včelnica v povine, ktorá svojou činnosťou zapája dobrovoľňíkov, deti a mládež. včelnicu neustále rozširujú a pravidelne organizujú včelársku nedeľu, na ktorej môžete vidiet prácu s včelami, stáčanie medu a veľa iných aktivít.

Zdroj: brožúra 60 rokov rokov organizovaného včelárenia na dolných Kysuciach

Virtuálnu prehliadku chodníka si môžete pozrieť tu:

https://virtualnyweb.sk/chodnik%C5%A0KOR%C4%8CIE/

Projekt „Náučné chodníky pre všetkých“ bol podporený Európskym zborom solidarity.