Let´s go 0 waste

Obrazok1

Počas letných prázdnin sa zorganizovali 2 tréningové kurzy a 1 mládežnícka výmena.
Rada by som sa však s vami pozrela bližšie na mládežnícku výmenu, ktorá sa niesla v duchu ekológie a udržateľnejšieho životného štýlu. Projekt mal názov „Let´s go 0 waste“ a konal sa v rozmedzí 10.08. – 19.08. 2021 v obci Oščadnica.

Do organizácie SYTEV som sa pred takmer 2 rokmi pridala plná očakávaní, že sa naučím projektovému manažmentu, projektovej štruktúre – ako napísať svoj vlastný projekt -, v nádeji, že spoznám nové kultúry a rozšírim svoj rozmer európskych kontaktov. Som veľmi vďačná, že niečo, čo sa na prvý pohľad zdalo nedosiahnuteľné sa napriek všetkým komplikáciám a opatrenia podarilo, spolu so skvelým tímom mladých a motivovaných ľudí, zrealizovať.

I keď som sa zapojila do písania nie jedného projektu, „Let´s go 0 waste“ bola moja prvá veľká projektová zodpovednosť. Prostredníctvom projektu sa mohol človek nadobudnúť konkrétne poznatky/informácie o ekológii, ochrane životného prostredia, alternatívnych zdrojoch, obnoviteľnej energii, nadmernom využívaní energií, globálnom otepľovaní a spôsoboch jeho znižovania, recyklácii a pod. Sama som v tejto téme zbehlá nebola a samotne vedenie workshopov, brainstorming účastníkov z partnerských krajín, ktorých niektorí účastníci na projekt prišli práve z dôvodu záujmu o tému mi určite moje obzory a vedomosti obšírili. Na projekte som sa však naučila omnoho viac, než len o daných ekologických témach.

Obrazok1 1

Mojím poriadkom je chaos. Je pre mňa potrebné vynaložiť veľa úsilia do čo i len snahy byť trošku viac zorganizovaná. Byť však koordinátorom si to vyžadovalo. Práca v tíme ma naučila väčšej zodpovednosti, pokiaľ jednám s ľuďmi. Takisto mi to pomohlo väčšej otvorenosti a dôvere voči môjmu tímu. Rada si robím veci po svojom, sama so sebou, no vďaka projektu som si vybudovala väčšiu dôveru v ľudí okolo mňa. Prezentovanie pred publikom je takisto o veľmi menšia prekážka než bývala.

Vďaka tomuto projektu som rozvinula nielen vedomostne ale aj osobnostne. Vo vela smeroch som vystúpila zo svojej komfortnej zóny a nech sa veci javili akokoľvek hektické, či nepríjemné, určite by som každému, koho poznám, odporučila si svoj vlastný Erasmus+ projekt napísať a zorganizovať. Každý si v programe môže nájsť niečo svoje.

„Učíme sa pre život, nie pre školu.“

  • Zuzana G.

Táto aktivita bola podporená z programu Erasmus+, ktorý administruje IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže.

erasmus 2
85074