„Čo keby som konečne aj ja vyrazila niekam na Erasmus+?“ vŕtalo mi v hlave už nejaký ten čas. No nikdy som nenašla dostatočnú odvahu na to, aby som sa niekde prihlásila. No po tom, čo som uvidela ponuku od Sytev-u do Španielska a ešte na projekt s názvom „Forest and I“, neváhala som a s malou dušičkou som vyplnila prihlasovací formulár. Úprimne, vôbec som nečakala, že by ma mohli vybrať a keď mi o pár týždňov prišiel potvrdzovací mail, neverila som vlastným očiam.
Naše dobrodružstvo sa začalo už v Bratislave, kde sme sa stretli plná posádka, zo všetkých kútov Slovenska. Aj takých, ktoré nám samým neboli známe. Spoločne sme odleteli do Milána, kde nás čakal (aj keď trochu chaotický, lebo proste Taliani :D) prestup do našej cieľovej destinácie, teda Málagy. Na letisku nás čakala skupinka nesmierne zlatých Španielov, ktorí nás privítali s kvetinkou a čokoládou v ruke. Týmto milým gestom sa začalo nové priateľstvo, ktoré postupne kvitlo v malebnej horskej dedinke Bérchules. Tu sme totiž strávili štyri dni, počas ktorých sme nielen spoznávali odlišné kultúry a zvyky danej krajiny, ale taktiež sme si vďaka projektu opäť pripomenuli, čo všetko nám matka Príroda ponúka. V prvý deň nášho pobytu sa nás „domáci“ snažili naučiť, ako sa pripravuje čokoládová nátierka a tiež jahodový džem. Ani nemusím hovoriť, aké mňamózne to bolo. Okrem iného sme hrali spoločné hry, vďaka ktorým sme sa lepšie spoznali, no taktiež sme sa venovali i spomínanej téme duševného zdravia. Čo sa mi na samotných aktivitách páčilo bolo, že stále sa nejakým spôsobom dotýkali témy programu, vďaka čomu sme si odkaz, ktorý nám organizátori chceli zanechať, mohli lepšie zapamätať. Vďaka našim španielskym priateľom sme si uvedomili, že lesy nám ponúkajú nielen kvalitné zdroje pre naše prežitie, ale taktiež vďaka nim môžeme načerpať novú silu, a tak sa vlastne staráme i o naše duševné zdravie.
Ďalšie dni sme strávili v krásnom historickom meste Granada. Učarovala nám najmä pre svoje historické budovy, prostredníctvom ktorých sme mohli lepšie nasať atmosféru španielskych dejín.
Mali sme veľké šťastie, pretože v dni, ktoré sme trávili v Granade sa zároveň oslavovala Veľká noc. Pre Španielov je toto jeden z najvýznamnejších sviatkov a na svoje tradície sú veľmi hrdí. Chrlili sme na nich nespočetné množstvo otázok, ktoré sme chceli mať hneď zodpovedané, pretože sme nikdy nič podobné nevideli ani nezažili, oni sa nám na oplátku snažili všetko zodpovedať tak, aby sme to pochopili a nesmierne ich tešilo, že niekto z „cudzieho sveta“ sa zaujíma o ich kultúru.
Svoj pobyt sme ukončili kúpaním sa na Mallorce, keďže práve tam bol náš prestup lietadla späť na Slovensko. Spoločne sme pristáli v Bratislave, no už nie ako banda cudzích ľudí, ale priateľov, ktorí spolu zažili úžasné dobrodružstvo, na ktoré nikdy nezabudnú.
Trunková