Keď sa povie Turecko, mnoho ľudí si predstaví slnko, pláže, Istanbul, či Cappadociu. My sme sa však dostali do historickeho mesta Erzurum na vychode Turecka. Tu sme sa zúčastnili projektu See big picture na temu environmentalistiky. Akonáhle sme vystupili z lietadla, prekvapil nas sviezi horský vzduch. Mesto sa totiž nachádza v nadmorskej výške takmer 1900 mnm. Okrem lyziarskych stredisk je Erzurum znamy aj Cağ kebabı, ktorý je charakteristický prave pre tento region.
Po krátkej jazde z letiska sme sa ocitli v obrovskom areali jednej z dvoch univerzit v meste, kde sme boli ubytovani.
Prvy den zacal spoznavanim dalsich participantov. Okrem nas piatich tu boli ludia zo Spanielska, Talianska, Severného Macedonska a Litvy. V ramci prveho dna sme mali prezentaciu o Erasme +, youth exchange, nasho programu a plánovaných aktivít. Ďalej sme mali možnosť odprezentovať plastové znečistenie v našej krajine a neskôr workshop, kde sme sa v skupinách snazili nájsť odpovede a riešenia na najdôležitejšie environmentálne otázky. Žiaden večer sa nezaobišiel bez programu. Prvý patril karaoke, kde nás náhodne rozdelili do skupín. Program prekonal naše očakávania a nakoniec sme namiesto troch ľudí v skupine spievali všetci spolu. Super začiatok Erasmu!
Skúsenosti s touto témou sme nemali veľké, no prave aj to je jeden z dovodov preco sme sem prišli. Zároveň je to jedna z najdôležitejších tém v dnešnej dobe, ktorú nemožno ignorovať. Na roznych aktivitach sme mali moznost prispieť svojimi vedomostami, no v prvom rade svojim kritickym myslenim.
Ďalší deň sme mali prezentácie o tom kto sme a čo môžeme spraviť pre zlepšenie situácie v Európe. Poobede sme ale vyrazili do historického centra Erzurumu, múzea, mešity a vyskúšať si turecké toalety. Nebolo to ale len o záchodoch, spoznali sme miestnu bývalú univerzitu, navštívili mestské hradby, pozorovali modliacich sa moslimov a vychutnali si tradičnú tureckú živú hudbu v kaviarni.
Sucastou projektu boli aj vecerne prezentácie vsetkych zucastnenych krajin. Co sa tyka nasej prezentacie, velky uspech mali zemiakove placky a Tatransky caj. Ukazali sme aj stolickovy tanec, zaspievali Otčina moja a spravili vedomostnu sutaz. Tiez sme pripravili ochutnavku tradicnych slovenskych sladkosti.
Ďalšie dni patrili rôznym workshopom a aktivitám na tému, inovácie a social entrepreneurship, udržateľnosť, zodpovedná konzumácia a produkcia, život bez plastu a budovanie povedomia.
Najviac sme si užili výlet mimo mesta, kde sme sa zastavili pri vodopádoch, dali si miestnu zmrzlinu, prešli sa k zrúcanine monastérie, navštívili malé mestečko kde sa o nás postarali tradičným Cağ kebabom. V meste sme boli celkom veľká atrakcia, keďže sem vela turistov nechodí, ale o to väčší zážitok to bol. Ľudia boli veľmi milí a pýtali sa odkiaľ sme. Večer sme zakončili v reštaurácii s tureckým sedením a návštevou tradičného domu, ktorý patrí pod UNESCO.
Posledné dni projektu sme strávili v miestnej univerzite, kde sme mali vlastný priestor na odprezentovanie projektu, našich aktivít a prác miestnym študentom.
Vďaka tomuto projektu sme získali väčšie povedomie o danej teme, to, aka je situacia v inych krajinach, naučili sme sa vyjadrit svoj nazor a vedieť pomenovať konkrétne príklady a možné riešenia. Zároveň sme dostali možnosť odovzdať svoje skúsenosti ďalej a prispieť tak k rozvoju povedomia. V neposlednom rade sme si našli nových kamarátov, spoznali iné kultúry, jedlá a tradície.