Discover

V dátume 5.4.-14.4. sa uskutočnila v Istanbule mládežnícká výmena. Zúčastnilo sa 6 partnerských krajín – Litva, Slovensko, Rumunsko, Veľká Británie, Estónsko a Turecko – , z ktorých každú repzrezentovalo 10 účastníkov. V každej sa nachádzali dvaja lídri, ktorí skupinu viedli a starali sa o bezchybný priebeh pobytu. Cieľom projektu bolo zamerať sa na zmenšenie negatívneho dopadu, zapríčineného človekom na prírodu.

Našimi hlavnými témami boli plasty, znečistenie podzemnej vody odpadovými vodami a nebezpečnými látkami vypúšťanými z tovární, fast- fashion, recyklácia a jej možnosti v našom okolí a taktiež sme sa zaoberali protestami študentov, ktorí vyšli do ulíc, za lepšiu budúcnosť. Celých 10 dní bolo nabitých aktivitami, ktoré nám pomohli sa navzájom spoznať, ale taktiež nám dali množstvo aktuálnych a prospešných informácii o ekológii. Prvé dni sme mali jasný cieľ. Spoznať sa. Predsa len, veľmi ťažko sa pracuje na záchrane sveta, keď ani nepoznáte meno svojho spolupracovníka. A aby to nebolo také suché, tak nám náš vedúci, ktorý nás sprevádzal počas celého pobytu, pripravil naozaj zaujímavé aktivity. V jednej sme o sebe museli o sebe napísať 4 fakty, z čoho 1 bol vždy nepravdivý a ostatní museli hádať, ktorý to je. Vďaka tomuto, sme sa o ostatných dozvedeli plno nových a neobvyklých informácii, napríklad sme zistili, že medzi našimi radmi sa nachádza youtuberka a taktiež budúci chemik. Ďalej napríklad to, že niekto miluje ostré jedlá, alebo, že niekto navštívil za svôj život viac ako 60 krajín. A keby sa chcel niekto ulievať iba medzi svojimi, tak sme mali aktivitu zvanú tornádo, vďaka ktorej sme vždy museli sedieť vedľa niekoho, kto nebol z našej krajiny.

Takto sme si mohli precvičovať našu angličtinu a tiež sa dozvedieť zasa niečo viac o druhých. Boli to naozaj rôznorodé úlohy a myslím, že aj vďaka tomu sme neskôr naviazali také dobré priateľstvá a hlavne si zapamätali aspoň väčšinu mien, čo ako všetci dobre vieme je vždy pre niektorých až nadľudský výkon. Ďalšie dni, mali už na starosti samotné štáty. Každý národný tím mal na starosti, pol dňa, v ktorom musel vymyslieť aktivity podľa vlastného gusta. Niektorí sa viac zamerali našu primárnu tému – ekológia, iní to zas zobrali viac z oddychovej stránky a počas ich programu sme niečo vyrábali, vymýšľali alebo plnili rôzne úlohy. Podľa môjho názoru, mala každá krajina naozaj zaujímavý program, lebo každý sa zameral na úplne odlišnú oblasť a takže sa nám naozaj podarilo pokryť naozaj široké spektrum informácii. Vďaka Veľkej Británii sme sa naučili, aké chyby robíme v recklácii, Rumunsko poukázalo na obrovský problém znečisťovania vody olejom. Litva nám predstavila možnosti, ako sa dá aj z odpadu, vytvoriť niečo užitočné, Turecko nám ponúklo možnosť vytvoriť si vlastný štát vďaka čomu, sme sa dozvedeli, ako funguje ekonomika či politika krajiny a, že nie vždy je všetko také ľahké ako sa na prvý pohľad zdá. Estónsko nám dalo za úlohu, vytvoriť kampaň, ktorej cieľom bolo šírenie informácii spojenými s problémami životného prostredia a my sme si tak mohli vyskúšať, čo všetko obnáša vytvoriť také niečo a odniesli sme si odtiaľ plno vedomostí, ktoré môžeme aplikovať v praxi. My zo Slovenska sme sa zamerali na propágaciu protestov, ktoré prebiehajú vo svete a dôležitosť redukovania našej uhlíkovej stopy. Možno to znie už trochu nudne, ale opak je pravdou. Väčšina tém bola spracovaná formou hier, workshopov a interaktívnych prednášok, čím sa podarilo zabezpečiť originálnosť každého dňa.

Posledný deň sme boli zadelení do skupín, v ktorých sme museli vytvoriť projekt v lokálnej mierke. Väčšina si vybrala čistenie pláže alebo okolitých parkov. Vďaka transparentom v turečtine sme oslavili široké spektrum ľudí, z ktorých sa niektorí aj na chviľú pridali a pomohli. Štvrtý deň sme podnikli výlet do centra Istanbulu. Navštívili sme pamiatky ako Hagia Sofia, Blue Mosk alebo Topkapi Sarayi Múzeum. V každej sme sa dozvedeli niečo o miestnej kultúre, histórii daného miesta a nejaké tie zaujímavosti. Mnohí z nás sa rozhodli navštíviť Grand Bazaar. Môžete tu nájsť obchody od výmyslu sveta. Šperky, suveníry, oblečenie, topánky, turecké sladkosti, keramiku a samozrejme kópie známych značiek, vďaka čomu je Turecko známe. Další sa zas vybrali na plavbu ľodou okolo pobrežia a navštívli neďaleké ostrovy. Mali sme tu taktiež možnosť ochutnať čo to, z tureckej kuhyne, vyskúšať si zjednávanie na trhoch či len tak sa pomotať v nekonečných uličkách Istanbulu. Taktiež veľa z nás ocenilo možnosť pochutnať si na dobrej strojovej káve, kedže mimo turistických oblastí sa k nej iba ťažko dostanete, kedže Turci väčšinou pijú iba nescafé alebo ich obľúbený čieny čaj.

Čo ale nesmiem zabudnúť sú cultury nights! Vďaka nim sme sa dozvedeli aj niečo o kultrúrach našich priateľkov z iných krajín. Každý večer jedna krajina na starosti odprezentovať sa. Naučili sme sa nejaké nové slovíčka ako Sveikatai! čo znamená na zdravie po litovsky alebo tesekkurederim čo je po turecky ďakujem. Niektorí nás naučili tradičné tance, další nám zamotali jazyky ich jazykolammi. Každý stavil na niečo iné, preto sme sa nikdy nenudili. Najobľúbenejšia časť asi všetkých bola vždy ochutnávka tradičných jedál. Pochutnali sme si na tradičnom tureckom kebabe, estónskych pomázánkach z rýb či rumunských sladkostiach.

Samozrejme vždy večer nasledovala diskotéka, na ktorej sme sa všetci dosýtosti vytancovali. Na záver by som už len chcela dodať, že to bolo 10 dní plných zážitkov, nových priatelstiev a zaujímavých informácii. Určite každý sme si odtiaľ priniesli z toho mnoho. Či už sme si zlepšili angličtinu, naučili sa, že nemáme vylievať použitý olej do umývadla alebo zistili niečo nové o iných kultúrach.

Myslím, že každému dá takýto projekt veľa a nezaleží odkiaľ je alebo ako je starý. Podľa mňa nikdy nie sme dosť starí na to aby sme sa nemohli naučiť niečo viac o tolerancii k iným kultúram a vlastne zistili, že máme mnoho spoločného. Predsa len aj v tomto projekte nám všetkým išlo o jedno, o našu planétu zem. A práve tento projekt nám ukázal, že keď sa spojíme dokážeme veľa.