Bezpečne nielen na nete (Hoaxy vládnu svetom)

Milan Svrček

V pondelok 14. decembra sme organizovali jednu z posledných online diskusí v tomto roku. Našim hosťom bol Milan Svrček, človek ktorý sa 18 rokov venuje telekomunikáciam, zdravotníctvu ale aj vyvracaniu hoaxov, falošných správ a rôznym konšpiráčným teóriam.

Diskusiu sme si rozdelili na 3 časti. V úvode sa nám Milan predstavil. Ako dlhoročným pracovník v telekomunikáciach sa teda vedel veľmi objektívne vyjadriť k prvému hoaxu. Tým boli 5g siete a vysielače, ktoré šíria koronavírus. Veľmi detailne nám a divákom vysvetlil, ako na nás vplývajú rôzne druhy žiarení, napríklad z mobilného telefónu, z mikrovlnnej rúry a iné.

Bez názvu 1

Keďže Milan sa venuje aj zdravotníctvu, plynule sme prešli na aktuálnu tému spojenú s pandémiou COVID-19. Táto nešťastná situácia vytvára veľký priestor na rôzne fabulácie a výmysly. Určite ste všetci zachytili niektoré z nich. Zhodli sme sa, že je veľmi nebezpečné, keď tieto hoaxy šíria verejne známy predstavitelia politického alebo spoločenského života a niekedy to môže mať tragické následky. Vysvetlil nám aj samotný priebeh výskumu samotnej vakcíny a aj to, ako je možné, že vznikla tak rýchlo. S touto témou je úzko spojený aj ďalší hoax a tým sú nanočipy. Na záver sme si povedali niečo o bezpečnosti na internete, teda ako nenaletiť podvodníkom a neprísť o peniaze alebo osobné údaje, ktoré by mohli zneužiť proti nám.

Keď to môžem zhrnúť, cieľom tejto diskusie bolo ozrejmiť ľuďom niektoré fakty. Samotné Milanove posolstvo je také, že sa musíme naučiť čítať. Čítať s porozumením, dohľadávať si informácie, overovať fakty na viacerých webových stránkach a keď sa jedná o zdravie, určite sa treba pýtať aj lekárov. Milanovi sme sa poďakovali za diskusiu a divákov sme pozvali na ďalšie online diskusie.

Táto aktivita bola podporená z dotácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR „Programy pre mládež 2014-2020“, ktorú administruje IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže.

MŠ a IUV transparent