Dňa 29.11.2024 sa na Strednej priemyselnej škole informačných technológií v Kysuckom Novom Meste konal interaktívny workshop zameraný na tému Bezpečne a bez nenávisti. Žiaci prvého ročníka mali možnosť zúčastniť sa rôznych aktivít, ktorých cieľom bolo lepšie pochopiť nenávistné prejavy ich formy a nejaké riešenia, týchto prejavoch.
Hlavná aktivita sa venovala predsudkom a ich rozlišovaniu. Boli vybratý 5 dobrovoľníci a dostali za úlohu vcítiť sa do role, ktorú si náhodne vylosovali. A ich úlohou bolo sa posunúť o krok vpred, vždy keď si mysleli, že majú právo na veci, ktoré som im čítala. Spolužiaci im pomáhali, ak si neboli istý či sa posunúť. Podporilo to diskusiu v triede. A otvorilo to tému predsudky. Vďaka tejto aktivite lepšie porozumeli tomu, čo sú to predsudky, ako sa im brániť, prečo im máme. A uvedomili si mnohé iné poznatky.
Taktiež bola kvôli menším priestorom využíva iná aktivita. Spočívala v tom, že žiaci dostali 2 hoaxy a 2 pravdivé články a mali rozlíšiť rozdiel medzi nimi a určiť, ktorý je ktorý. Na záver mi zhodnotili, že čím boli ich názory podmienené. A vysvetlila som im aký je medzi nimi rozdiel a čo si môžu všímať ak sa z hoaxom stretnú. Žiaci si uvedomili po aktivite, že nenávistné prejavy sú i na internete a ako môžu byť prejavované.
Počas celého workshopu sa kládol dôraz na diskusiu a aktívnu účasť žiakov. Okrem teórie mali možnosť zdieľať svoje názory a skúsenosti, vďaka čomu lepšie pochopili problematiku nenávisti. Záver workshopu bol venovaný možným riešeniam a prevencii, pričom žiaci diskutovali o spôsoboch, ako môžu predísť rôznym typom nenávistných prejavoch a tiež ako sa brániť. Na záver workshopu im boli rozdané papieriky a anonymne mi dali spätnú väzbu. Workshop bol hodnotený pozitívne.