Návrat k tradíciám

navrat k tra

Občianske združenie SYTEV v spolupráci s mladými ľuďmi pripravilo solidárny projekt „Návrat k tradíciám“, ktorého cieľom bolo zoznámiť dnešnú mládež s tradičnými slovenskými remeslami. Do realizácie projektu sa nám podarilo zapojiť viacero organizácií z Kysúc ako napríklad miestnych včelárov, košikárov, rezbárov, ženský klub Babinec KNM, ale aj žiakov zo Základnej školy Dolinský potok a Povina. Na komunitnej včelnici v Povine sme usporiadali workshopy a mládež sa naučila množstvo informácii o tom, aké dôležité sú včely a celkovo opeľovače pre ľudský život. Traja včelári z Kysúc usporiadali pre študentov teoretické prednášky a potom sme spoločne vyrábali medzistienky do úľov, na ktoré sa mladí majstri podpísali a budú použité do úľov v komunitnej včelnici.

20210924 120134

V týchto priestorov sme zorganizovali aj workshopy o tradičnom košikárstve. Deti si vyskúšali, ako sa pletú košíky a naučili sa základné techniky. Ďalším remeslom bolo tradičné rezbárstvo. Rezbár Michal deťom predstavil tradičné rezbárstvo, vyskúšali si rôzne techniky a potom to začalo. „Speed carving“, alebo rýchlo vyrezávanie je technika, ktorou rezbári s pomocou špeciálnych motorových píl vyrezávajú z drevených klátov rôzne sochy. Michal vyrezal v priebehu hodiny sochu „Duch Lipy“, ktoré môžete vidieť na obrázku.

V spolupráci so ženským klubom Babinec KNM sme zorganizovali workshopy na rozvoj jemných zručností – vyšívanie, háčkovanie a štrikovanie. Veľkým prekvapením pre nás bolo, že chalanov to veľmi chytilo a boli v týchto remeslách veľmi zruční a iniciatívni. Tento projekt bol veľmi veľkým prínosom a teda aj dnešná mládež má záujem sa učiť novým remeslám.

Počas decembra sme spolu s remeselníkmi natočili videonávody, ako postupovať pri týchto remeslách. 

https://www.youtube.com/c/Sytev


Projekt „Návrat k tradíciám“  bol podporený Európskym zborom solidarity, ktorý administruje IUVENTA -Slovenský inštitút mládeže.

esc logo sk 2
IU transparentne pozadie 1 1