I NEE(T) ART

Prvý aprílový týždeň som sa zúčastnila tréningového kurzu pod názvom I NEE(T) ART, ktorý sa konal na Cypre. Organizátorom tohto kurzu je CITIZENS IN POWER a v spolupráci s projektom Erasmus+ vytvorili novú príležitosť vzdelávania pre mladých ľudí. Práve túto skúsenosť mi umožnila organizácia SYTEV, prostredníctvom ktorej som sa o projekte dozvedela.
Tohto kurzu sa zúčastnilo 14 krajín a to Dánsko, Rumunsko, Španielsko, Estónsko, Grécko, Portugalsko, Litva, Taliansko, Nemecko, Poľsko, Bulharsko, Lotyšsko, Francúzsko a naše Slovensko. Zo Slovenska sme boli vybraté dve študentky a to zhodou náhod z rovnakej školy – Obchodnej akadémie v Liptovskom Mikuláši. Spolu všetkých účastníkov bolo tridsať, takže sme boli taká väčšia skupina. Cesta na Cyprus bola vyčerpávajúca, ale o to viac som sa tešila, keď som prišla na určené miesto. Po hodinovom posune ručičiek dopredu som bola na Cypre o tretej hodine poobede. Prvý deň sme nemali žiaden spoločný program, lebo účastníci z rôznych krajín mali odlišné časy príchodov. Čas, čo mi ostával do ďalšieho dňa, som využila na prechádzku popri mori.


Ďalší deň sme sa stretli s našim lídrom Angelosom a pustili sme sa do práce. Každý z nás mal nakresliť tri obrázky, z čoho jeden bol v minulosti, druhý v prítomnosti a posledný v budúcnosti. Následne sme tými tromi obrázkami vyjadrili náš celý životný príbeh. Ďalšou úlohou pre jednotlivé skupiny bolo vybrať 10 hodnôt, ktoré by mala mať firma a diskutovať o nich. Nakoniec nasledoval multikultúrny večer, kde každá krajina prezentovala svoju
krajinu niekoľkými informáciami o nej, jej tradičným jedlom a tradičným nápojom.

Tretí a štvrtý deň sme strávili v tanečnom štúdiu, kde sme mali možnosť pod vedením Elizavet absolvovať niekoľko zaujímavých cvičení. Boli to skupinové cvičenia zamerané na upevnenie skupiny a vzťahov medzi nami, veľa z nich bolo o dôvere a o našej kreativite, ktorej sa medze nekládli. Atmosféra tu bola úžasná a pre mňa to bola rozhodne najlepšia časť kurzu. Stihli sme navštíviť aj mesto Nicosia, ktoré sa nachádza na hranici s tureckou časťou. V tomto meste sme mali niekoľko hodín na náš individuálny program.


Lektorkou tréningového kurzu v posledných dňoch bola Giota. Ukázala nám, ako by sme mali správne dýchať a vyskúšali sme si to aj na niekoľkých cvičeniach. V skupinách sme nasledovne mali verbálne a neverbálne improvizácie na dané témy, z ktorých sme si mohli vybrať. Niektoré sme stvárnili v danom okamihu a iné sme si starostlivo pripravili a potom sme ich predviedli pred ostatnými.

Posledný spoločný deň pred odchodom sme strávili s Angelosom a to diskusiou o projektoch, tréningových kurzoch alebo workshopoch, ktoré sme navrhli. Nasledovalo voľné popoludnie na posledné preskúmanie mesta a potom spoločná večera v reštaurácii so živou muzikou. Ďakujem, že som sa mohla zúčastniť tohto kurzu, že som mohla stretnúť takých zaujímavých ľudí z rôznych kútov sveta a byť súčasťou takej skvelej skupiny, ako bola práve táto naša. Keď sa naskytne ďalšia možnosť zapojiť sa do niečoho podobného, určite nebudem váhať a zapojím sa. Tak neváhajte ani vy a na ďalšom kurze sa vidíme!