Zdravo a eko – Bezpečnosť na horách

  • Post author:
  • Post category:ICM 2022
DSC01747

Dňa 21. januára sme usporiadali workshopy pre žiakov 8. a 9. ročníka na ZŠ Dolinský potok v Kysuckom Novom Meste. Horský záchranár Martin Priečko žiakom porozprával na úvod niečo o Horskej záchrannej službe ako zložke pod Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky. Priblíž niečo z histórie HZS na Slovensku a ako sa formovala aj na Kysuciach. Následne sme sa dozvedeli zásady o tom, ako sa správať v horskom prostredí a teda veľmi dôležitým pravidlom pre každého z nás by malo byť: ” Nikdy nechodiť do hory a na turistiku sám”. Nikdy nevieme, čo sa nám môže stať a aj horský záchranár Martin nám porozprával množstvo prípadov, ktoré sa stali aj počas ľahkej prechádzky v hore (uštipnutie hmyzom a alergia, úpal, podvrtnutie a zlomeniny a rôzne iné). Veľmi dôležité je spomenúť aj horské poistenie, ktoré nie je finančne nákladné, práve naopak nám môže ušetriť desiatky tisíc € spojených s nákladmi na záchrannú akciu. Taktiež sme si zapamätali dôležité telefónne číslo horskej záchrannej služby 18 300 priamo na dispečing HZS. Ukázali sme si aj lekárničku , kde sa nachádzajú rôzne obväzy a veľmi dôležitá termo fólia, ktorá nás môže zachrániť pred podchladením.

Špecifickou časťou workshopov boli informácie o tom, ako sa správať počas lavíny, víchrice alebo búrky. Žiaci si vyskúšali lavínové vysielače,vďaka ktorým vieme nájsť svojich kamarátov alebo poškodených v lavíne a tak ich zachrániť alebo pomôcť záchranárom určiť miesto, kde májú hľadať a pomôcť tak zasypaným ľuďom alebo im zvýšiť šancu na prežitie. Žiaci si pozreli a vyskúšali rôzne náradie na záchranu v lavíne ale aj na samotnú horskú turistiku.

V poslednom bloku sme si prakticky ukázali, ako poskytnúť prvú pomoc poškodenému krok po kroku. Taktiež sme si ukázali, ako postupovať pri rôznych zraneniach ako zlomenina nohy a ruky, ako zafixovať postihnuté miesto a čo by sme mali mať pri sebe ako povinnú výbavu.

DSC01797

Na záver mali žiaci možnosť pýtať sa akékoľvek otázky. Záujem bol veľký a horský záchranár zodpovedal všetky otázky. Čo sa veľmi páčilo žiakom boli príhody, ktoré záchranári zažívajú na dennom poriadku. Podelil sa s nami o vtipné príhody ale aj o nehody, ktoré skončili tragicky. Na záver sme a poďakovali žiakom za ich aktívnu účasť a rozlúčili sme sa.

Táto aktivita bola podporená z dotácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR „Programy pre mládež 2014-2021“, ktorú administruje IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže.

Dizajn bez nazvu 3 768x543 2