The Forest & I – Spain 2022

Viete čo je to Erasmus? Určite už ste počuli o programe Európskej Únie, ktorý je  zameraný na podporu vzdelávania mládeže. Je za tým ale o mnoho viac, než vám internet alebo kamaráti prezradia.

            Je to o vašej schopnosti prežívať zážitky a užívať si život s ľuďmi ktorých vidíte prvý krát v živote. O tom, že sa zrazu ocitnete v strede ničoho, v úplne inej krajine a nič vás nikam netlačí. Máte istú voľnosť a pocit, že už zvládnete všetko. Ja som to pocítil napríklad keď sme v sobotu pred východom slnka so zalepenými očami vyšli po tme z chatky a presunuli sa na neďaleký vrchol kopca. V horách samozrejme nad ránom všetko pokrývala rosa a drgľovalo nás od zimy, čo nás však nezastavilo. Vidieť východ slnka spoza zasnežených kopcov pohoria Sierra Nevada stojí za to žiť.

            Samozrejme, všetko má svoje plusy aj mínusy. V istých chvíľach si možno poviete, že by ste radšej boli doma so svojimi dlhodobými kamarátmi alebo rodinou. Ťažšie chvíle vás však veľa naučia. Či už o tom, že mandarínky sú výborným zdrojom obživy a nahradia vašu desiatu alebo olovrant (áno, zjedli sme ich naozaj veľa), alebo že ku šťastiu okolo seba potrebujete mať tých správnych ľudí. Erasmus vás zároveň naučí samostatnosti a uvedomíte si, že to vôbec nie je také ťažké, tráviť čas v cudzej krajine s cudzími ľuďmi. Dodá vám sebavedomie a odvahu pokračovať v tom, čo sa naučíte a naozaj vám dá pocítiť, čo to naozaj znamená žiť.

            Moje osobné skúsenosti súvisia s projektom The Forest & I – Spain. Začiatkom apríla sa naša skupinka mladých dám a junákov stretla na letisku v Bratislave a následne presunula cez Talianske Miláno ďalej do mesta Malaga, kde nás vyzdvihli naši španielsky spolu výletníci. Po vyše dvojhodinovej ceste autobusom sme sa ocitli v horách pri mestečku Berchúles, kde sa začal náš program. Prežili sme štyri slnečné dni v takmer nedotknutej prírode kde sme sa spoznávali a nadväzovali bližšie vzťahy s prírodou. Učili sme sa aj o histórii miestnych obyvateľov a miest, ktoré nesú zaujímavé príbehy.

            Samozrejme sa treba na Erasme aj trochu zabaviť. Po presune do veľkomesta na juhu Španielska zvaného Granada, sme sa ihneď vydali do ulíc spoznávať španielsku kultúru, ktorá vo svete nemá páru. Ďalší deň sme naďalej spoznávali tradície a mesto, a po uzavretí celého projektu na miestnom úrade sme sa po vlastnej osi vydali uličkami krásnej Granady. Samozrejme treba nakúpiť suveníry a po našom návrate na hotely bol čas na rozlúčku s našimi španielskymi priateľmi. Ráno, ktoré patrilo druhému dňu nás odviezli autobusom na letisko. S medzipristátím na Malorke ktoré nám doprialo aj kúpanie v mori sa končil náš výlet. Nasledujúci let ubehol rýchlo a po rozlúčke na bratislavskom letisku sme sa každý sa vydali svojou cestou.

            Nikdy však nezabudneme na zážitky a priateľov, ktorých vďaka tomuto projektu máme. Ďakujeme organizácii Sytev a našim koordinátorom, ako slovenským, tak aj španielskym, za možnosť zažiť tieto chvíle.

Rybár