Talentom k podnikavosti: Lovec hviezd Tomáš Slovinský

  • Post author:
  • Post category:ICM 2021
163889762 2874365899557917 8548306446343832236 n

V utorok 13. apríla sme usporiadali ďalšiu online diskusiu s Tomášom Slovinským, astrofotografom. Tomáš nám porozprával, ako sa k fotografovaniu dostal a taktiež aj to, s ším všetkým sa počas svojej púte stretol.

Tomáš taktiež pracuje v planetáriu, organizuje workshopy pre mládež a v súčasnosti sa pohráva s myšlienkou, že bude organizovať aj workshopy pre začiatočníkov a nadšencov, ktorí by sa chceli tomuto koníčku venovať. Taktiež spolu s jeho kolegami z Českej republiky sa vydal na expedíciu do Čile, kde chcel nafotiť úplne zatmenie mesiaca, čo sa mu ale nepodarilo. Jeho expedícia ale nedopadla nezmarom, práve počas tejto cesty odfotil záber, ktorý ocenila aj samotná NASA. Taktiež chodí fotiť aj na Slovensko, no k svojej práci potrebuje úplnu tmu. Podelil sa s nami aj tom, že Pieniny sú „najtmavším“ miestom, kde fotiť. Teda bez svetelného smogu. Na záver nám povedal aj to, aké vybavenie človek potrebuje, ktorý sa chce práve venovať astrofotografovaniu a aj to, že to nie je tak finančne náročne, ako si ľudia myslia. Je teda dôležité aj to mať vedomosti a znalosti o oblohe a aj o úkazoch spojených s počasím. Tieto znalosti sú potom veľkou výhodou a taktiež nám opísal rozdiel medzi tradičným fotografovaním a astrofotografovaním.

Táto aktivita bola podporená z dotácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR „Programy pre mládež 2014-2020“, ktorú administruje IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže.

MS IUV