About us

Youth in the move!

 

Koniec letných prázdnin a prvý septembrový týždeň strávilo 72 mladých ľudí z piatich európskych krajín spoznávaním nových ľudí, kultúr a získavaním nových informácii z oblasti sociálneho podnikania. 12 dní si účastníci z Talianska, Grécka, Portugalska, Bulharska, Rumunska a Slovenska vymieňali skúsenosti a poznatky nielen o téme projektu.

Po výdatnom oddychu z cesty a naučení sa mien všetkých účastníkov cez rôzne zaujímavé aktivity a hry sa začala náučná časť projektu. „Výmena“ neprebiehala vo forme prednášok alebo workshopov od jednotlivých delegácii, ako to často na mládežníckych výmenách býva. Táto výmena prebehla trochu zaujímavejším a obohacujúcejším spôsobom. Keď boli všetci oboznámení s témou, vytvorili sa menšie skupiny s účastníkmi zo všetkých krajín. V týchto skupinách sme pracovali na rôznych zadaniach. Či už to bolo vytvorenie loga pre projekt, plán na založenie vlastnej sociálnej firmy alebo diskusia na rôzne témy z oblasti podnikania, mali sme šancu vypočuť si názor ľudí z iných kútov sveta a zistiť, ako niektoré veci fungujú v ich krajine. Prednášky, samozrejme, nechýbali. Boli však vo forme prezentácií výtvorov jednotlivých skupín alebo prezentácie od jednotlivých delegácii o fungovaní sociálnych podnikov v krajinách zúčastnených na projekte. Ako Slováci sme boli hrdí, že môžeme spomenúť Nota Bene – firmu, ktorá je dokonalým príkladom sociálneho podniku. Okrem počúvania o sociálnych podnikoch sme mali šancu takéto podniky aj navštíviť. V okolí sme navštívili napríklad tkáčsku dielňu, ktorá zamestnáva ženy z dediny, ktoré si z rôznych dôvodov nevedia nájsť prácu.

Každý večer po programe a večeri nasledovali cultural nights, na ktorých jednotlivé národnosti predstavili svoju krajinu. Mali sme možnosť dozvedieť sa viac o histórii týchto krajín, ochutnať ich typické jedlá a nápoje alebo sa dokonca naučiť ich národné tance. Aj keď sme boli stále v našom kempe, práve vďaka týmto kultúrnym večerom sme mali možnosť preniesť sa niekam inam a pocítiť atmosféru jednotlivých krajín.

Celý projekt prebiehal v Căciulate, mestečku obklopenom horami, čo dodalo projektu ešte príjemnejšiu atmosféru. Mnohí z nás neváhali ani chvíľu keď sa naskytla príležitosť ísť do týchto hôr na túru. Ostatní využili pekné počasie tak, že voľný deň strávili v blízkom aquaparku. Aj keď sme sa počas tohto dňa nevenovali téme projektu, trúfam si povedať, že tento deň bol pre mnohých asi najdôležitejším a najviac nezabudnuteľným. Pretože práve takto vznikajú priateľstvá na celý život.

Aj keď Rumunsko nie je krajina, ktorú by si mnohí z nás vybrali ako svoj cestovateľský cieľ, bolo veľmi ťažké odísť a rozlúčiť sa so všetkými ľuďmi. S ľuďmi, ktorí nám aj za krátku dobu prirástli k srdcu. S ľuďmi, ktorých už možno nikdy v živote neuvidíme. S ľuďmi, od ktorých sme sa za 12 dní naučili viac ako sa naučíme za roky presedené v škole. Pretože práve o tom je Erasmus a mládežnícke výmeny. Zdokonalenie sa v cudzom jazyku, rozšírenie si informácii o téme projektu alebo spoznávanie nových ľudí, mentalít a pohľadov na svet, stále sa z týchto projektov vraciame o niečo bohatší. Je to bohatstvo, ktoré nás ako ľudí stále posúva dopredu a ktoré nám nikto nemôže vziať.

Neváhaj a pridaj sa k nám!

Chceš zažiť dobrodružstva spolu s nami? Tak neváhaj a pridaj sa k nám!

Pridať sa!
 • Adresa organizácie
  SYTEV
  Lipová 810/30 024 01
  Kysucké Nové Mesto
 • Adresa kancelárie
  YC
  Vajanského 221 024 01
  Kysucké Nové Mesto
 • +421 904 353 660
  office@sytev.com
+