Online diskusia s dobrovoľníkom Nikolasom Vargom

  • Post author:
  • Post category:KDC 2020

Keďže sú dobrovoľnícke aktivity v súčasnej dobe ťažko organizovateľné, prichádzame s konceptom online diskusií so zaujímavými ľuďmi, v sekcií KDC prevažne dobrovoľníkmi, ktorí majú skúsenosti s dobrovoľníckou činnosťou na Slovensku alebo v zahraničí. Prvým hosťom bol Nikolas Varga, 23- ročný ambiciózny mladý muž, ktorý nám priblížil jeho súčasnú dobrovoľnícku pozíciu v Rumunsku. 

Prečo dobrovoľnícka stáž?

Nikolas sa o možnosti dobrovoľníckej práce v zahraničí dozvedel v roku 2016. Vždy mal ambície cestovať a objavovať nové krajiny a kultúry, takže túto možnosť bral na vedomie.  V roku 2019 sa zúčastnil na 3-týždennom dobrovoľníckom projekte v Maďarsku, kde sa mu veľmi páčilo. Táto pozitívna skúsenosť ho priviedla k podaniu si prihlášky na 6-mesačný dobrovoľnícky projekt, ktorého realizácia by sa odohrávala v malom rumunskom meste Cristuru Secuiesc v regióne Transylvania v Rumunsku. Rumunsko sa mu javilo ako vhodná krajina, nakoľko v spomínanom regióne sa hovorí prevažne po maďarsky a on maďarčinu ovláda. Taktiež v Rumunsku nikdy predtým nebol a tento dobrovoľnícky projekt mu dal príležitosť zmeniť to. Ako sám povedal, situácia ohľadom pandémie si vyžiadala veľké úsilie nielen jeho samého, ale aj vysielajúcej organizácie Mladiinfo na to, aby sa dobrovoľníctvo vôbec mohlo uskutočniť. Napokon aj napriek pandemickej situácií mohol vycestovať. 

Kde pracuje?

Dobrovoľnícka stáž mu začala v septembri 2020 a potrvá do marca 2021. Jeho úlohou v organizácií je spravovanie webovej stránky Keresztur.info. Píše články o zaujímavých miestach v regióne a taktiež o aktuálnej situácií v meste a okolí. Priznal, že v súčasnosti sa toho v meste moc nedeje , keďže pre pandémiu kovid museli byť mnohé podujatia zrušené. Voľný čas sa snaží tráviť plnohodnotne. Pomáha ostatným dobrovoľníkom pri ich projektoch a rád spoznáva okolitú prírodu. Momentálne navštevuje aj miestnu knižnicu, kde nahadzuje knihy do databázy. Taktiež v súčasnosti pracuje na nových článkoch, ktoré sa budú týkať reštaurácií a ich pohľade na situáciu s kovid pandémiou. Diskutuje s reštauráciami a zisťuje ako zvládajú súčasný stav. 

Kde býva?

 Ubytovanie mu zabezpečila vysielajúca organizácia, ktorá zaň aj platí. Okrem iného od nej dostáva aj vreckové. Býva v ubytovacom zariadení spoločne s ostatnými dobrovoľníkmi z mnohých krajín Európy. Každý piatok majú kultúrny večer, kde je vždy predstavená určitá krajina a jej gastronómia. Naposledy objavovali kuchyňu samotného Rumunska, ktorého gastronómia je ovplyvnená mnohými národnosťami. Keďže sa v oblasti historicky nachádza veľa Maďarov, kuchyňa sa nesie v znamení “čípoš” a gulášu.

123717054 645064692835477 2732177163053602781 n

Pozitíva stáže z pohľadu Nikolasa: Ak chceš zažiť niečo nové a nechceš zarezávať v práci (doma si evidovaný na Úrade práce počas dobrovoľníctva) je to výborná možnosť po škole (určená pre mladých do 30 rokov). Získaš kontakty, nadviažeš nové priateľstvá, stretneš mnoho nových zaujímavých ľudí v tvojom veku. Zdokonalíš sa v zručnostiach, získať nové vedomosti, naučíš sa jazyk. Staneš sa samostatným, nezávislým. Budeš veľa cestovať! Doplníš si životopis o super skúsenosť.

Nikolasove odporúčania: Neboj sa a hľadaj ponuky stáží aj cez kovid pandémiu. Vždy uprednostni tému dobrovoľníctva pred krajinou, kde sa dobrovoľníctvo bude organizovať. Téma ťa musí natoľko zaujať, aby si si vedel dobrovoľníctvo užiť ako najviac sa dá.

Ďakujeme Nikolasovi za jeho čas a ochotu. Prajeme mu ešte úspešný priebeh projektu a veľa krásnych zážitkov z Rumunska.

Táto diskusia sa konala 4.11. 2020 a bola podporená z dotácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR „Programy pre mládež 2014-2020“, ktorú administruje IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže.