Nature´s Next Generation, Napoli

image 52

Na týždňovom Erasmus projekte v talianskom Neapole s názvom “Nature’s Next Generation” sme sa zúčastnili študenti z 3 rôznych krajín. Stredoškoláci z Lotyšska, mladí ľudia z Talianska a my, 12 Slováci. Na projekte sme zažili intenzívne dni plné práce a objavovania iných kultúr.

image 51

Hlavnou témou projektu bola ekológia, ktorou sme sa zaoberali prostredníctvom rôznych aktivít. Vytvárali sme plagáty, prezentovali naše pozorovania a riešenia, ale okrem toho sme mali aj kreatívne dielne, ako napríklad písanie básní pomocou techniky „blackout poetry“. Tento kreatívny proces zahŕňa vytvorenie nového umeleckého diela tým, že sa vyberú slová z existujúceho textu (napríklad knihy, novín, alebo iných dokumentov) a zvyšok textu sa často zatemní, prečiarkne, alebo inak skryje.  Tiež sme sa snažili inovatívne využiť odpad ako materiál na tvorbu umenia.

image 50

Netrávili sme však celý čas len pri aktivitách a plagátoch, mali sme aj možnosť vyjsť za brány ubytovania a spoznávať nové mesto. Navštívili sme centrum Neapola, kde si pre nás organizátori pripravili scavenger hunt, a tak sme sa mohli vydať objavovať pamiatky a významné miesta spojené s touto historickou metropolou. Jednou z našich zastávok bol aj obchodík “Limone”, kde sme sa dozvedeli viac o výrobe tradičného talianskeho likéru Limoncello, ktoré sme mali možnosť aj ochutnať.

image 53
image 54

Náš voľný čas sme využili na preskúmanie pobrežia, obdivovali sme krásu mora a pozorovali majestátny Vesuv v pozadí. Jeden deň sme venovali návšteve Pompejí, miesta známeho jeho krutou históriou. Získali sme poznatky o tom, ako ľudia v tejto starovekej civilizácii fungovali, žili a aká bola ich architektúra.

image 55
image 56

Kultúrna výmena bola neoddeliteľnou súčasťou projektu. Na troch kultúrnych večeroch každá krajina predstavila svoje zvyky, tradície, hudbu a všetko to, čo je neoddeliteľnou súčasťou našich národov. Spoločne sme ochutnávali tradičné jedlá a sladkosti, čím sme mohli naše kultúry spoznať na vlastnej “koži” ešte viac.

image 57

Erasmus projekt v Neapole bol pre nás všetkých nezabudnuteľnou skúsenosťou, ktorá nám ukázala, že Slovensko, aj keď nie je ekologickým gigantom, na tom v tejto oblasti vôbec nie je až tak zle a tiež nám pomohla nadviazať medzinárodné priateľstvá.