My home your home

Uprostred mája sa malá skupinka nadšencov zúčastnila nezabudnuteľného Erasmus+ projektu. Už od príchodu na ostrov Gran Canaria nám bolo jasné, že nás čaká ešte dlhá cesta úzkymi serpentínami a cez krásnu prírodu, kým dorazíme na ubytovanie.

Po náročnej ceste sme konečne prišli na miesto, kde nás čakali skvelí organizátori a nádherné výhľady na okolité hory. O pár hodín neskôr prišli už aj zástupcovia z Rumunska a Španielska. V prvý deň sme sa navzájom predstavili a snažili si zapamätať množstvo nových mien. Samozrejme, že je náročné si ich zapamätať.

Obzvlášť, ak sú ešte pre nás Slovákov atypické. Každý deň sme mali rôzne druhy tradičných jedál. Program nebol zameraný len na migráciu, ale aj napríklad na LGBT a iné. Väčšina aktivít bola zameraná na hravú formu. Nielen, že sme vytvárali reportáže priamo z mesta, ale aj sme vymýšľali rôzne choreografie pre verejnosť. Čo ma trochu prekvapilo bola jazyková bariéra. Len hŕstka ľudí hovorila anglicky. Jeden deň nás dokonca navštívil aj utečenec, ktorý zažil na vlastnej koži utečenecký tábor. Bolo veľmi zaujímavé počúvať jeho zážitky. Počas tohto týždňa sme samozrejme mali aj kultúrne večery. Všetci sme sa na nich odviazali, naučili sme sa niečo nové o krajine a nemôžem zabudnúť na typické piesne a tance. V neposlednom rade sme mali aj voľnú ruku v poznávaní okolitej prírody. Organizátori nám ukázali miesta, ktoré sa oplatilo vidieť počas východu slnka.

Takúto príležitosť som si nemohol nechať ujsť a tak si pár z nás ráno privstalo a išli sme sa pokochať touto nádherou. I keď sme boli ospalí, určite to stálo za to. Čerešničkou na torte boli výlety na pláž Maspalomas, či večera pri živej hudbe a následný večerný výlet na miestny jarmok. Myslím si, že sme si to všetci viac než len užili a nejeden z nás sa tu kvôli tomuto projektu bude chcieť vrátiť, alebo sa aspoň stretnúť s participantmi projektu. Čo som vlastne získal tento týždeň? Okrem nezabudnuteľných zážitkov so super ľuďmi som spoznal nové kultúry, zlepšil sa v angličtine, vypočul si mnohé názory na aktuálne celosvetový problém a hlavne som sa poriadne zabavil.