Dňa 11.10. som mala možnosť zúčastniť sa konferencie zameranej na mediálne vzdelávanie a boj proti dezinformáciám. Podujatie spojilo odborníkov z rôznych oblastí a krajín, ktorí prezentovali inšpiratívne prístupy k riešeniu jednej z najväčších výziev súčasnosti – manipulácie informácií.
Otvorenie konferencie: Význam mediálneho vzdelávania
Konferencia odštartovala oficiálnymi príhovormi, ktoré zdôraznili dôležitosť mediálnej gramotnosti. Po úvodných slovách nasledovala prednáška Doc. PaedDr. Vladimíry Čavojovej, PhD., ktorá pútavo vysvetlila, prečo ľudia podliehajú dezinformáciám. Ukázala, že naše myslenie je často ovplyvnené kognitívnou lenivosťou a motivovaným myslením.
Výsledky výskumu a praktické rady
Ďalšie prednášky priniesli konkrétne poznatky z výskumu a praxe. Mgr. Zuzana Scott a Mgr. Estera Kövérová predstavili výsledky projektu HoDeKoProM, ktorý sa zameriava na dezinformácie a kritické myslenie. Nasledovala prezentácia Mgr. Michala Kaderku, ktorý priblížil, ako riadiť projekty mediálneho vzdelávania.
Mgr. Vladimír Šnídl sa vo svojej prednáške venoval bezpečnému používaniu sociálnych sietí. Poukázal na riziká, ktorým mladí ľudia čelia, a ponúkol praktické návody, ako ich minimalizovať.
Panelová diskusia a príklady dobrej praxe
Panelová diskusia spájajúca rôznych odborníkov ponúkla príklady úspešného mediálneho vzdelávania v školách a mládežníckych organizáciách. Prednášajúci zdôraznili význam systematického vzdelávania, ktoré mladým ľuďom pomáha lepšie sa orientovať vo svete médií.
Popoludňajšie bloky boli venované prezentáciám organizácií ako OZ Krupica, Zmudri či DigiQ zo Slovenska a FAKEticky a Fakescape z Českej republiky. Tieto inovatívne projekty ukázali, ako rôznorodo a kreatívne je možné priblížiť tému mediálnej gramotnosti.
Reflexia a podnety do budúcna
Ako účastníčka som konferenciu vnímala ako mimoriadne podnetnú. Prednášky boli informačne bohaté a inšpiratívne, pričom diskusie poskytli priestor na výmenu skúseností. Účastníci sa zhodli, že by uvítali viac praktických workshopov, kde by si mohli nové metódy mediálneho vzdelávania vyskúšať priamo na mieste.
Záver s chuťou na viac
Konferencia bola úspešným krokom k zlepšeniu mediálneho vzdelávania a posilneniu odolnosti voči dezinformáciám. Ukázala, že s podporou odborníkov, inovatívnych projektov a motivovaných pedagógov môžeme efektívne pripraviť mladú generáciu na výzvy digitálneho sveta. Teším sa na ďalšie podobné podujatia, ktoré nám umožnia ešte viac prehĺbiť naše znalosti a zručnosti.