Guiding Counter-Identities in Shaping Collectivities

Dňa 11. 4. – 17. 4. 2019 sme sa zúčastnili tréningového kurzu na Cypre, konkrétne v meste Larnaca. Celý týždeň sme sa venovali téme, ktorá je dnes veľmi aktuálna. Tento projekt bol zameraný na imigrantov. Dozvedeli sme sa mnoho nových vecí a zamysleli sme sa hlbšie nad touto problematikou. Samozrejme, tento projekt bol určený aj na zlepšenie nášho anglického jazyka, spoznanie nových ľudí a prežiť nezabudnuteľné zážitky.            

Každý človek má vlastný názor na imigrantov a je prirodzené, že mnoho z nás je proti myšlienke prijať týchto ľudí. Televízia a sociálne médiá nám podsúvajú myšlienku, že imigranti prichádzajú do Európy len kvôli peniazom, spôsobujú rozruch a nepokoje, nevedia sa prispôsobiť a ďalšie.

Mali by sme sa však zamyslieť nad tým, že nie každý imigrant je taký ako ho vykresľujú médiá. Nemali by sme všetkých hádzať do jedného vreca. Veľká časť z nich sú obyčajní ľudia túžiaci po lepšom živote, po živote bez vojen a strachu o svoj život.

Mysleli sme si, že tento projekt budú viesť nejakí fanatici za otvorenie hraníc, ale to našťastie neboli. Prednášky prebiehali väčšinou formou diskusií a práce v skupinách. Každý mohol vyjadriť svoj názor a nikto nikoho za to nekritizoval. Veľmi sa nám páčili cvičenia v skupinách. Mali sme určitý čas na ich spracovanie následne sme naše výsledky predstavili ostatným. Asi najlepšie cvičenie bolo, keď sme dostali do rúk papiere, ktoré sme mali vypísať. Háčik bol v tom, že sme mu absolútne nerozumeli, nakoľko bol v gréčtine. Začali sme teda vypĺňať tieto papiere netušiac o čo sa jedná a o chvíľu nám ho vedúci tejto prednášky zobral, skontroloval a „vyhodil“ z miestnosti. Mali sme zažiť situáciu, kedy sa skupina imigrantov dostane na úrad a nevie daný jazyk, pričom ostatní ľudia na nich nie sú príjemní. Bolo to veľmi zaujímavé.  

Každý deň sme mali 4 prednášky, prestávky a zaistenú stravu priamo na hoteli. Mali sme možnosť ísť do mesta, pláž alebo sa okúpať v bazéne v hoteli. Cítili sme sa veľmi príjemne, využili sme túto príležitosť naplno. Spoznali sme nových ľudí z rôznych krajín a zlepšili si naše jazykové schopnosti.

Mali by sme sa určite zamyslieť nad tým, aký postoj máme voči imigrantom. Sú to ľudia ako my a aj napriek tomu poznáme mnoho ľudí, ktorí ich možno až nenávidia. Mali by sme sa snažiť im pomôcť ako vieme. To ale neznamená, že máme teraz otvoriť hranice. Sme ľudia ako aj imigranti, nie sme o nič lepší ani horší.