Erasmus+ v Španielsku

Prečo som sa rozhodol prihlásiť sa do projektu erasmus+ v Španielskej Granade?

O takýchto Youth Exchange projektoch som sa dozvedel od kamaráta a tak som sa pridal do Facebookovej skupiny a našiel tento projekt, ktorý ma zaujal polohou a témou. Konal sa v juhošpanielskej dedinke Berchules, v Campe pána Carlosa. Organizovali ho mládežníci z organizácie Maracena Youth Center, sídliacej v Granade. V Berchulese sme boli 4 dni a následne sme šli autobusom do Granady, kde nám ukázali mesto a sídlo svojej organizácie.

Ako takýto projekt prebieha?

Je to veľmi jednoduché. Stačí si prečítať tzv. Infopack k projektu, ktorý vždy vytvorí organizácia, ktorá ho organizuje a dá ho partnerskej organizácii v danej krajine. Tá ho potom s krátkym popisom a dotazníkom vyvesí na svoje sociálne siete a internetovú stránku. Každý, kto spĺňa podmienky, môže vyplniť dotazník a čakať, či ho vyberú. Takto sa vyberie daný počet ľudí z krajiny (v našom prípade 24) a tí sa následne dohadujú, ako pôjdu na miesto projektu (my sme išli lietadlom). Skupinke velí tzv. Leader, ktorý má na starosť komunikáciu s materskou organizáciou a s organizátormi projektu. Po príchode sa stretnete so zástupcom, (alebo v našom prípade celou skupinou Španielov) a idete na miesto konania projektu.

Čo zažijete na projekte?

Program sa odvíja od témy projektu. Tie väčšinou bývajú zamerané na ekológiu, človeka, komunikáciu a spoločnosť. Náš projekt bol zameraný na vzťah človeka sa prírodou. Učili sme sa o dopadoch rôznych činiteľov na naše zdravie a naopak o dopade ľudskej činnosti na prírodu. Taktiež sme sa hrali, športovali a tancovali. Erasmus má byť tiež miestom, kde spoznáte nových ľudí, takže sme sa snažili prekonať jazykové bariéry a viesť len takú bežnú mládežnícku konverzáciu.

Prečo by som takéto projekty odporučil aj ostatným?

Je to ľahká cesta, ako spoznať nové miesta, nových ľudí a zažiť super zážitky. Nie je treba sa báť cesty, pretože sa to rieši spoločne a spolu sa aj cestuje. Tiež to takmer nič nestojí, pretože cestu aj ubytovanie prepláca Európska Únia, v rámci projektov a grantov Erasmus. Je to teda naozaj pre každého, iba s ohľadom na vek. Väčšina projektov býva ohraničená 18 až 30, ale dosť ich je aj pre kategoriu pod 18. Každý si tesa nájde niečo pre seba, projekty aa konajú takmer neustále, takže ani s dátumom nie je problém. Odporúčal by som to teda úplne každému. 

Mne osobne sa na projekte veľmi páčilo a rád by som sa v budúcnosti zúčastnil nejakého ďalšieho, prípadne sa podieľal na organizácii nejakého. Ďakujem Sytevu a Maracena Youth Center že mi túto príležitosť poskytli.