Bezpečne nielen na nate

259149492 441495620824838 1261948083281009770 n

V utorok 23. 11. 2021 sme organizovali workshop na ZŠ Belá. Naším cieľom bolo oboznámiť žiakov s problematikou nenávistných prejavov, doviesť ich k zamysleniu sa aké dôsledky môže mať ich konanie a ukázať im riešenia, čo môžu robiť keď sa stretnú s nenávistnými prejavmi, prípadne na koho sa môžu obrátiť. Workshopu sa zúčastnili tri triedy  9. A, 9. B a 8. A. Keď sme prišli do školy, ako prvé za nami prišla zástupkyňa školy, s ktorou sme išli do zborovne, kde nám dala podpísať papiere o návšteve školy. Popri tom sme mali krátky rozhovor, v ktorom nám povedala jednu vec, s ktorou nás mierne vystrašila. Povedala, že sa dopredu ospravedlňuje, kvôli tomu, že ôsmaci sú “zverinec“. A že dopredu nám oznamuje, že to bude s nimi ťažké, takže tam určite bude aj učiteľka z dôvodu, že by sa niečo dialo. Prvé dva workshopy boli s deviatakmi. Na workshopoch sme boli už omnoho smelšie a istejšie. Žiaci boli priemerne aktívny a dobre sa s nimi pracovalo. Aktivity zožali veľký úspech a prekvapilo ma, že v každej triede vždy prišli na to že EUROTRAIN je o predsudkoch. V obidvoch triedach to bolo, tak že na prvé dne osobnejšie otázky o ich skúsenostiach hovorili menej, ale po aktivite sa už o predsudkoch a nenávistných prejavoch na internete rozhovorili viac. No a po týchto dvoch triedach mal nasledovať už spomínaný “zverinec“. Cez prestávku sme mali mierny stres z nadchádzajúcej prednášky. Po tom čo sa žiaci usadili sme začali náš výklad. Potom prišli otázky, pri ktorých nás táto trieda extrémne prekvapila. Napriek tomu, že sme boli pred nimi varované, ôsmaci boli asi najlepšia trieda v akej sme doteraz boli. Mali sme s nimi najlepšiu debatu a veľmi sme sa zabavili. Aktivita bola s nimi úžasná, keďže boli neuveriteľne komunikatívny. Veľmi dobre sa s nimi pracovalo, vedeli by sme si predstaviť mať s nimi kľudne aj ďalšiu hodinu a som si istá, že by sme aj tak nemali dostatok času na prebratie všetkého. Toto bola posledná trieda, takže sme sa pobalili, rozlúčili a išli sme so skvelým pocitom domov.

„Realizované s finančnou podporou Ministerstva spravodlivosti SR v rámci dotačného programu na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie. Za obsah tohto dokumentu výlučne zodpovedá SYTEV“.

LogoMSSR 1 1

Táto aktivita bola podporená z dotácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR „Programy pre mládež 2014-2021“, ktorú administruje IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže.

Dizajn bez nazvu 3 768x543 2