Vo štvrtok 8. apríla prijali naše pozvanie do diskusiu Karolína a Juliane zo študentskej iniciatívy Z lavíc do ulíc. Na úvod sme sa zamerali práve na vznik tejto iniciatívy. Zaujímavým bolo zistenie, že len nedávno si členovia zmenili meno tejto iniciatívy. Pôvodne sa volali Študenti bez mena, ale podľa slov našich hostí to dostatočne nevystihovalo ich činnosť a ani to, že je väčšina členov sú študentky. Postupne sme sa dozvedeli aj to, ako a s ktorými organizáciami spolupracujú a napríklad aj to, že nemajú vždy jednotné požiadavky na systémové zmeny, ale práve táto rozdielnosť je dobrá.
V ďalšej časti diskusie sme sa porozprávali o začiatkoch celosvetových klimatických protestoch hlavne mladých ľudí pod názvom Fridays for future a aj to, že niektori členovia z iniciatívy bolia priamo zapojení do realizácie protestov aj na Slovensku. Na týchto protestoch sa zúčastňuju vo veľkej miere aj mladí ľudia, ktorí este nedovŕšili 18 rokov a nemajú teda volebné právo a reálne teda nemôžu vplývať na politickú zmenu a práve tieto štrajky, protesty alebo petície im dávaju možnosť priamo sa zapojiť a vyjadriť svoje názory alebo postoje. Dôležitou témou je aj intersekcionalita, ktorú nám naše hosťky vysvetlili ako prepojenie viacerých aspektov (sociálne, politické, rasové atď.) a takto vytvárajú rôzne spôosoby diskriminácie ale naopak aj zvýhodnenia niektorých skupín.
V poslednej časti diskusie sme sa dostali aj k tomu, kto je zodpovedný za klimatické zmeny. Ide hlavne o globálne veľké firmy, z ktorých prvá stovka zapríčiňuje zvyšovanie emisií a iných negatívnych javov vo veľkej miere. S tým súvisia aj pojmy ako globálny sever a globálny juh. Práve krajiny globálneho juhu sú už v tomto čase postihnuté a zažívajú dôsledky klimatickej krízy ako veľké sucho, požiare či záplavy, nedostatok pitnej vody, jedla, narastajúca chudoba a je jasné, že v blízkej budúcnosti budú títo ľudia nútení migrovať, aby prežili. S tým súvisi aj pojem MAPA (MOST AFFECTED PEOPLE AND AREAS) a o týchto najviac zasiahnutých regiónoch sa môžete viac dočítať na webe. Globálny sever by mal zasiahnúť a prebrať zodpovednosť za vzniknutý stav, pretože klimatická kríza nie je kríza budúcnosti, ale prítomnosti.
Na záver nám hosťky povedali aj to, že klimatickú zmenu alebo klimatickú spravodlivosť nikdy nedosiahneme individuálnymi zmenami ale práve systémovými zmenami, ktoré budú prijímane globálne. Organizácie a iniciatívy, ktoré sa venujú klimatickej krízy nemajú v pláne povoliť v úsilí a ďalej bojovať o priajtie zmien, ktoré sú pre našu planétu potrebné.
Táto aktivita bola podporená z dotácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR „Programy pre mládež 2014-2020“, ktorú administruje IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže.