Utorok, 20. októbra sa mal na našej škole uskutočniť workshop „Zisťujeme, čo nám chýba“. Všetci sme sa veľmi tešili, že sa spoločne stretneme. Veď od víkendovky sa nám v hlave urodilo toľko nových nápadov!
Celá situácia sa ale vyvinula úplne ináč, ako sme všetci plánovali. Od 12. októbra sme po rozhodnutí pána ministra museli zostať doma. Všetkým sa nám začalo online vyučovanie. Nastala tak otázka ako uskutočniť workshop. No a nakoniec sme predsa len na to prišli.
20. októbra sme sa naozaj stretli. Nie osobne, ale online. Vďaka platforme Zoom sme sa tak mohli všetci napojiť a nezmeškať príležitosť prísť o spoločne strávené chvíle.
Na úvod nás čakal rad otázok a odpovedí. Každý jeden z nás povedal, čo robí v tomto čase a ako si ho vypĺňa. Zistili sme, že robiť sa dá naozaj všeličo. Niekto sa napr. viac venuje učeniu, pretože maturity nepočkajú, iní chodia častejšie na prechádzky či čítajú knihy. No a učitelia sa vo veľkom venuj nášmu dištančnému vzdelávaniu. Potom sme sa už smelo pustili do toho.
Na úvod nás čakal celkom zábavný kvíz – energizér. Skvelo sme sa pri ňom zabavili. A mnohý možno aj zobudili. Precvičili sme si všetky naše zmysli vďaka rôznym hlavolamom, jazykolamom a podobne. Myslím, že padol celkom vhod, nakoľko sme mali pred sebou trošku teóriu. A tá bola naozaj zaujímavá! A ako prvé sme si prešli a zhrnuli úlohy z víkendovky. Najprv každý tím osobitne a potom spoločne.
No a potom už prišla na rad spomínaná teória. Ústrednou témou tohto workshopu bola analýza potrieb. Dozvedeli sme sa tak niečo viac o tom, čo je to projekt ako sa tvorí, aká by mala byť jeho stratégia či to je to projektový management.
Autor textu: Martina Hrebeňárová (účastníčka workshopu)
Nasledovala časť workshopu, v ktorej sme pracovali na dvoch skupinových prácach. Prvá sa týkala už spomínanej analýzy potrieb. Každá skupiny mala spraviť dotazník. Jeho úlohou bolo zistiť, čo všetko by žiaci na našej škole chceli, alebo čo vnímajú ako nedostatok. Opäť sme si aj spoločne prešli a zosumarizovali naše výstupy. Zaujímavé bolo, že v mnohých veciach sa mnohé skupinky zhodli. Potom sme prešli k druhej úlohe. Tá už bola o niečo zložitejšia. Cieľom bolo vybrať si jednu z potrieb, ktorú tím vnímal ako najdôležitejšiu. Ku nej bolo treba napísať 10 rôznych nápadov a spôsobov, ako ju možno vyriešiť. V každej skupine tak vznikol strom príčin a dôsledkov. A tu sa ukázala naša kreativita. Po dvadsiatich minútach sme sa znova všetci stretli. Každý tím nám odprezentoval, na čo prišiel a k akému záveru sa dostal. Ostatné tímy sa vyjadrili, čo si o tom mysli. Prípadne povedali svoje výhrady či rady. Myslím, že každá skupina tak nakoniec dospela k zdarnému výsledku.
Ani sme sa nenazdali a náš workshop bol na konci. A čo k nemu dodať? Myslí, že všetci účastníci sme si ho naozaj užili. Mnohí sa priznali, že po skončení už mali v hlave množstvo nápadov. A to je naozaj fajn! Sme radi, že sa nám podarilo v hlavách zasvietiť prvú zo žiaroviek.
Už teraz sa všetci tešíme na ďalší spoločný workshop. Ten by sa mal uskutočniť 4. novembra. Vyzerá to ale tak, že online priestor nás opäť neminie. Nám, to ale nevadí. Dôležité je, môžeme postupne zasvecovať naše žiarovky s nápadmi a posúvať ich niekam ďalej. A tak to predsa chceme, či nie?
Táto aktivita bola podporená z dotácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR „Programy pre mládež 2014 – 2020“, ktorú administruje IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže.